Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eurovolinik: me ei loo migrantidele "Guantanamo laagrit"

{{1529589780000 | amCalendar}}
Euroopa Komisjoni migratsioonivolinik Dimitris Avramopoulos.
Euroopa Komisjoni migratsioonivolinik Dimitris Avramopoulos. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon teatas neljapäeval, et arutab ÜRO agentuuridega plaani luua Põhja-Aafrikasse ja teistesse riikidesse migrantide menetluskeskused, kuid kinnitas, et mingit "Guantánamo laagrit" ei looda.

Euroopa Komisjon loodab arutada järgmisel nädalal EL-i tippkohtumisel kokkulepet, mis tagaks täieliku kaitse merelt päästetud migrantidele.

"Ma tahan, et see oleks täiesti selge: ma olen migrantide Guantánamo Bay vastu," ütles rändevolinik Dimitris Avramopoulos. "See on vastuolus Euroopa väärtustega."

Washington vallandas ülemaailmse pahameele, kui pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid hakati Kuubal Guantánamo lahes asuvat mereväebaasi kasutama terrorismis kahtlustatavate kinnipidamiseks ja neid hoiti äärmiselt karmides tingimustes.

"Me uurime koos IOM-i ja UNHCR-iga, kuidas kaasata Põhja-Aafrika riigid veelgi enam diskussioonidesse piirkondlike maaleminekuskeemide võimaluse üle," sõnas Avramopoulos.

EL teeb juba Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) ja ÜRO pagulasametiga (UNHCR) koostööd, et aidata Liibüa kinnipidamiskeskustesse jõudnud migrantidel Sahara-taguse Aafrika koduriikidesse tagasi minna.

Avramopoulose sõnul tagavad ÜRO agentuurid selle, et ehtsad sõjapõgenikud või tagakiusamise eest pagenud saaksid jääda Euroopasse, majandusmigrandid aga saadetaks väärikalt ja uue elu alustamiseks piisavate ressurssidega kodumaale tagasi.

Lisaks Põhja-Aafrika riikidele nagu Tuneesia kaalutakse menetluskeskuste asukohana ka EL-i mitte kuuluvaid Euroopa riike nagu Albaania.

Avramopoulos ütles aga, et seni ei ole ükski potentsiaalne keskuse võõrustaja soovi üles näidanud ning ka EL alles arutab, kuidas keskused peaksid töötama, ega ole teinud ametlikke ettepanekuid.

Euroopa Komisjon analüüsib asüülitaotlejate abistamist keelavaid Ungari seadusi

Euroopa Komisjon teatas neljapäeval ka seda, et analüüsib Ungaris vastu võetud uusi seadusi, millega on keelatud kodutus ja karistatakse inimesi, kes aitavad asüülitaotlejaid.

Komisjoni pressiesindaja Christian Wigand ütles, et analüüsi ja Euroopa põhiseaduse järelevalveorgani hinnangu põhjal astutakse vajalikud sammud.

"Me jälgime seda arengut ja neid uusi ettepanekuid murega," sõnas ta. "Me ei tohi keerata selga väärtustele ja põhimõtetele, millele Euroopa on rajatud."

Kui Ungari uued seadused leitakse olevat vastuolus EL-i seadustega, rakendab EK Ungari suhtes samalaadseid samme nagu Poola vastu, kus teeb muret kohtusüsteemi ümberkorraldamine. See võib viia hääletuseni EL-i nõukogus Ungarilt hääleõiguse äravõtmise üle.

Visegrádi riigid lubasid EL-i rändekohtumist boikottida

Poola ja tema kolm Kesk-Euroopa naabrit teatasid neljapäeval, et boikoteerivad kohtumist, mille Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker on Euroopa Liidu rändepoliitika arutamiseks pühapäevaks kokku kutsunud.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles pärast Austria ja nelja Visegrádi riigi - Poola, Tšehhi, Ungari ja Slovakkia - kõnelusi, et rändekohtumine on "vastuvõetamatu".

"Me ei kavatse sellest osa võtta, nad tahavad üles soojendada ettepaneku, mille me oleme juba tagasi lükanud," sõnas ta.

Ungari peaminister Viktor Orbán ütles, et kohtumine on vastuolus EL-i tavadega ning õige koht nende küsimuste arutamiseks on järgmiseks nädalaks kavandatud EL-i tippkohtumine.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: