Ministeerium plaanib laiendada Võru sõjaväelinnakut, kohalikud on vastu ({{commentsTotal}})

Foto: Kaitseväe Peastaap

Kaitseministeerium plaanib laiendada Võrus asuvat Taara linnakut nii territoriaalselt kui ka inimkoosseisult. Selleks on vaja teha juurdeehitusi linna elamumaa arvelt ning ümber kolida ajalooliselt Võrus olnud lahingukool. Kohalikud elanikud on juba avaldanud vastumeelsust kavandatavate uuenduste suhtes.

Taara linnaosa on Võrus asuv eramute piirkond, kus on aastaid elatud rahulikku ning vaikset elu kõrvuti kaitseväega. Viimaste eramute ja 2. jalaväebrigaadi valduses olevat Taara linnakut lahutab tihe metsamüür, mis on saanud kohalikele armsaks. Tegemist on riigile kuuluva maaga, mis linna üldplaneeringu järgi on mõeldud elamumaaks, nüüd plaanib aga kaitseministeerium rajada sinna Taara linnaku laienduse ühes varuväljapääsuga.

"2. brigaad on oma arenguga jõudnud nii kaugele, et on vaja suurendada peamiselt masinate ladustamispinda. See on umbes 350 masinat, see on mobilisatsiooni varu, enamus veokid, neljarattalised sõidukid ja nad kõik majutataks siis varjualustesse," selgitas kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salm.

Lahingukool kolitakse Tartusse

Ruumi 2. jalaväebrigaadi Taara linnakusse ei ole juurde vaja mitte üksnes territoriaalselt, vaid ka inimeste majutamiseks. Ajateenijate arv seal suureneb, mis tähendab, lahingukool, mida Võru on juba pikalt majutanud, kolitakse siit minema.

"Nagu te teate, siis kümneaastases arengukavas on plaan ajateenijate arvu suurendada ja Taara linnakule tähendab see sisuliselt seda, et Võrru tuleb juurde vähemalt 300 uut ajateenijat. Lahingukool tänaste plaanide kohaselt liigub Tartusse," ütles Salm.

Sellised arengud ei meeldi aga Taara linnaosa elanikele, kes kõik kogunesidki juba teisele rahvakoosolekule, et oma muredest rääkida.

"Meie elukeskkond halveneb ja meie kinnisvarahinnad kukuvad ja seal see linnaosa ei arene, noored ei taha sinna enam maju ehitada. Seal tuleb hulga tehnikat, mis hakkab heitgaase ajama, siis sõjaväeosa hakkab sealt linnast läbi käima, kui tuleb siia rahvast," kurtis Taara linnaosa elanik Ülari Kõrran.

Kaitseministeeriumis nõustutakse, et plaanitavad laiendused pigem halvendavad kui parandavad Taara linna elanike elukeskkonda, kuid samas rõhutatakse, et tegemist on mobilisatsiooniladudega.

Ministeerium peab heitgaasihirmu ülearuseks.

"Reaalsuses tähendab see seda, et me käivitame neid ainult olukorras, kus on vaja veenduda, et nad töötavad või neid on vaja hooldada, mida juhtub mõned üksikud korrad aastas," rahustas Salm.

Võru linn, kel on selles küsimuses lõplik otsustusõigus, pooldab Taara linnaku arengut ning peab kaitseväe kohalolu tähtsaks. Sama tähtsaks peetakse ka linnakodanike rahulolu.

"Oleme ka linnavalitsuse ja kaitseministeeriumi inimestega mitmeid kordi kohtunud ja arutanud, et kuidas leida kompromiss. Me ei ole ühes ega teises suunas seda otsust teinud," kinnitas Võru linnapea Anti Allas.

Linnavolikogu arutab seda küsimust hiljemalt septembrikuisel istungil.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: