Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Harri Tiido: Poola justiitsreform pole nii ebaõige, kui pealtnäha paistab

Poola justiitsreformi vastased meeleavaldajad Varssavis.
Poola justiitsreformi vastased meeleavaldajad Varssavis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola justiitsreform ei ole nii mustvalge, kui ajakirjanduses ilmunu põhjal võiks arvata, ütles Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido.

"Kõigepealt peaks selgeks tegema, millega on tegemist. Eelmisel nädalal jõustus kohtureformi üks osa, kuid reform puudutab kõiki kohtuastmeid. Praegu on ka minu jaoks info natukene segane. Ühe uudise kohaselt taotles ülemkohtu esimees presidendilt, et ta saaks õpetada ülikoolis ja see taotlus olevat rahuldatud, teise uudise kohaselt läks ta puhkusele ja ei ole tagasi astunud," kirjeldas Tiido toimuvat Vikerraadio saates "Uudis+".

"Räägitaks, et sellega on nüüd ülemkohus omadega läbi, et kõik on seal omad joped," ütles Tiido. Ta lisas, et ülemkohtus on 72 kohtunikku ja muudatus puudutas 27, kel täitus 65 või rohkem eluaastat.

"Vanusepiirangu sisseseadmine ei tulenenud kohtunikest ega nende staatusest, algselt oli see nii, et naistel oli see 60, meestel 65 eluaastat. Seal on hoopis teine põhjus - Poolas kehtib uus pensioniseadus ja see kehtib kõikidele kodanikele. Sealhulgas ka kohtunikele. Tulles vastu Euroopa Liidu pretensioonidele, muudeti pensioniseaduse rakendamist ülemkohtus ja lubati ka naistel töötata 65 elusaastani. See tuleneb pensioniseadusest, mitte kohtureformist," lausus Tiido,

Tiido märkis, et 16 kohtunikku taotlesid presidendilt ametiaja pikendamist ja neid pole veel lahti lastud. "Üheksa kohtunikku said kopsaka lahkumishüvitise ja eluaegse immuniteedi kriminaalsüüdistuse vastu. Kes on igatepidi vastu, neid on paar inimest. Uudised vajavad pealkirja ja intriigi."

Tiido märkis, et oma mõju on lähenevatel valimistel ja seega opositsioon on asunud jõuliselt reformi kritiseerima. "Vaadakem asju selge pilguga. Juba eelmise valitsuse ajal oli Poolas kohtute maine võrdlemisi kidur, helgemad pead läksid advokaatideks, inimesed polnud kohtute tööga rahul. Reform on õige, aga läbiviimine küsitav."

Usutlust Harri Tiidoga saab kuulata siit.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: