X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL algatas ülemkohtu reformi tõttu Poola suhtes menetluse

Euroopa Liit algatas esmaspäeval kohtumenetluse Poola ülemkohtu reformi osas, kuivõrd reform õõnestab kriitikute hinnangul kohtu iseseisvust ja õigusriiki.

"Vastavalt [ülemkohtu] seadusele on praegustel kohtunikel võimalus avaldada Vabariigi Presidendile soovi oma mandaadi pikendamiseks, mida saab anda kolmeaastaseks perioodiks ja uuendada korra. Presidendi otsusele pole seatud mingeid kriteeriume ja pole võimalust otsuse kohtulikuks läbivaatuseks," ütles Euroopa Komisjon avalduses.

"Komisjon on arvamusel, et need meetmed õõnestavad kohtusüsteemi sõltumatust, sealhulgas kohtunike ametist tagandamatust," põhjendas Komisjon Poola mittevastavust Euroopa Liidu lepingule ja Euroopa Liidu põhiõiguste hartale.

Komisjon ütles, et annab Poolale vastamiseks kuu aega. See tähendab, et Euroopa Liidu algatatud kohtumenetlus ei takista Poola seadust teisipäeval jõustumast, vahendab Financial Times.

Poola valitsev rahvuskonservatiivne Õiguse ja Õigluse partei on kohtureformi põhjendanud kapitaalremondi vajadusega ebaefektiivsele süsteemile, kuivõrd valitsevat süsteemi pole põhjalikult muudetud nõukogude ajast saadik.

Pärast seda, kui Mateusz Morawiecki võttis eelmise aasta lõpus Beata Szydlolt üle peaministriameti, on Poola teinud oma kohtusüsteemi uuenduste osas järeleandmisi, et leida väljapääs tülist Euroopa Liiduga. Viimastel nädalatel on aga Brüsseli ja Varssavi läbirääkimised ummikusse jooksnud.

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans ütles eelmisel kuul, et Poola tehtud järeleandmised pole piisavad, samas kui Poola ametisikud ütlesid, et pole valmis Euroopa Liidu soovidele rohkem vastu tulema.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: