Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sillar: mina pole minu klientidele seatud suhtluspiirangut rikkunud

Sven Sillar
Sven Sillar Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Vandeadvokaat Sven Sillar märkis reedel Harju maakohtus, et riigiprokuratuuri taotlus tema taandamiseks tema lepinguliste klientide Hubert Hirve ja Ardo Vilbre kuritegeliku ühenduse kriminaalasjast pole põhjendatud.

Sillar kinnitas, et tema ei ole tema klientidele riigiprokuratuuri poolt seatud suhtluspiirangut rikkunud ning see, et Hirve abikaasalt leiti käekotist oma mehe kiri, siis tema seostamine sellega on põhjendamatu.

Riigiprokuratuuri abiprokurör Evelin Ansip-Kukk ütles taotlusest ülevaadet tehes, et Hirve elukohas 23. aprillil tehtud täiendava läbiotsimise käigus leiti Hirve abikaasa käekotist kirjad oma vahi all viibivalt mehelt.

"Kirjades annab Hirv abikaasale juhiseid tehinguteks varadega, äriühingute juhatuse liikmete vahetamiseks, uurimise all olevate äriühingute juhtimiseks," kinnitas abiprokurör.

Ansip-Kuke hinnangul soodustab Sillari advokaadibüroo tegevus kahtlustatavate ja kolmandate isikute kirjavahetuse vahendamisel uue kuriteo toimepanemist.

Sillari sõnul ei saa aga Hirve abikaasa käekotist leitud kirja puhul a priori järeldada, et see oli advokaat Sillari tegevus.

"Vanglates käib alaline "maljaavade" saatmine. Prokuratuuril pole ühtegi tõendit, et mina olen kirja edasi andnud. Mina ei tea, mis kiri see on või mis seal kirjas on," ütles Sillar.

"Kuigi see on hoopis ühe teise vaidluse teema, siis tuleb märkida, et advokaadibürood võib läbiotsida ainult siis, kui advokaat on ise kahtlustatav kuriteos. Keegi ei ole advokaati kahtlustatavaks tunnistanud," tõdes ta.

Sillari sõnul pole keegi ka kahtlustatavate pereliikmeid kahtlustatavateks tunnistanud. "Mis kuriteost siin üldse juttu on? Lisaks on mul lepinguline suhe kliendiga tema tsiviilõiguslike küsimuste lahendamiseks," kinnitas Sillar.

Kohus palus seisukohta ka advokatuuri aseesimehelt Jaanus Tehverilt, kelle hinnangul puudub riigiprokuratuuri taotluse rahuldamiseks ja Sillari taandamiseks igasugune alus.

"Riigiprokuratuuri etteheide seisneb selles, et Sillar suhtleb viisil, mis soodustab uue kuriteo toimepanemist. See, et leiti terve hulk kirju, ei ütle midagi selle kohta, kas advokaat kuritarvitab ametiseisundit," tõdes Tehver.

Tehveri sõnul saadavad ka talle vahi all viibivad kliendid, kellele on seatud suhtluspiirang, pidevalt kirju. "Selle vastu ei saa midagi teha. Ma panen need kirjad büroos olevasse kausta ja kogu lugu," ütles ta.

Tehver lisas, et ka Sillari poolt oma kliendile tsiviilõigusliku teenuse osutamine jääb advokaadi ülesannete raamidesse.

"Ma ei näe, et Sillar oleks kuidagi advokaadi kutse-eetika nõudeid eiranud või käitunud viisil, mis annaks aluse tema taandamiseks kriminaalasjast," kinnitas Tehver.

Riigiprokuratuur on aga seisukohal, et Sillari advokaadibüroo vahendas tema klientide, kuritegeliku ühenduse juhtimises kahtlustatava ettevõtja Hubert Hirve ja sellesse ühendusse kuulumises kahtlustatava Ardo Vilbre suhtlust kolmandate isikutega, kuigi prokuratuur oli mõlemale seadnud suhtluspiirangu.

Keskkriminaalpolitseinikud otsisid 5. juulil Harju maakohtu 2. juuli määruse alusel läbi vandeadvokaat Sven Sillari büroo ning võtsid sealt kaasa tema klientide kirjavahetuse 60 leheküljel.

Sillar tegi seepeale riigi peaprokurörile Lavly Perlingule taotluse taandada kriminaalasja uurimise juhtimiselt riigiprokurör Kati Reitsak ning algatada tema suhtes distsiplinaarmenetlus.

Riigiprokuratuur tegi omakorda kohtule taotluse taandada kriminaalasjast vandeadvokaat Sillar.

Maakohus teeb riigiprokuratuuri taotluse kohta määruse 31. juulil.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: