Euroopa inimõiguskohus: Venemaa rikkus Navalnõi õigusi

{{1554807660000 | amCalendar}}
Aleksei Navalnõi
Aleksei Navalnõi Autor/allikas: Reuters / Scanpix

Venemaa rikkus korruptsioonivastase aktivisti ja opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi inimõigusi, kui ta 2014. aastal koduaresti pani, otsustas Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) teisipäeval.

"Talle (Aleksei Navalnõile) kehtestatud piirangud, kaasa arvatud suhtluse ranged piirangud, ei olnud proportsioonis kriminaalsüüdistustega, millega ta silmitsi seisis," teatas inimõiguskohus.

"Lisaks oli selge, et teda koheldi sel viisil eesmärgiga piirata tema avalikku tegevust," lisas EIK.

Navalnõi veetis 2014. aasta veebruaris alanud koduarestis pea aasta. Ta määrati koduaresti pärast seda, kui temale ja ta vennale Olegile esitati süüdistus pettuses ja rahapesus.

Mehed mõisteti 2014. aasta detsembris süüdi. Aleksei Navalnõi sai tingimisi karistada ning tema vend pandi vangi. Mõlemad peavad kaasust poliitiliselt motiveerituks.

Kohtu hinnangul rikkus Venemaa Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni. Kohus käskis Venemaal maksta Navalnõile 20 000 eurot valuraha ning tasuda 2665 euro eest kulusid.

EIK taunis novembris Venemaa käitumist Navalnõi korduvas kinnipidamises. Kohtu sõnul rikkusid 2012.-2014. aastal toimunud seitse kinnipidamist tema õigust turvalisusele, õiglasele kohtumõistmisele ja kogunemisvabadusele.

Kohus ütles, et nende Navalnõile kehtestatud piirangute "eesmärk oli samamoodi piirata poliitilist pluralismi" Venemaal.

Navalnõi tervitas otsust ja nimetas seda võiduks.

"Olen kindel, et sellel otsusel on Venemaal tähtsad tagajärjed neile, kelle peal sellist seadusetust pidevalt rakendatakse," ütles ta oma Instagrami-kontol.

See on teine kord, kui EIK on mõistnud Venemaa tegevuse Navalnõi vastu hukka. Otsus langetati ajal, mil pole kindel, kas Venemaa jääb Euroopa Nõukokku, mille juurde Europa Inimõiguskohus kuulub.

Kreml ei nõustu Euroopa inimõiguskohtu Navalnõi otsusega

Kreml ütles teisipäeval, et ei saa nõustuda Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) otsusega, mis ütleb, et Venemaa rikkus 2014. aastal korruptsioonivastase aktivisti ja opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi inimõigusi teda koduaresti pannes.

"See on üsna ootamatu," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov. "Me ei saa sellega nõus olla. Aga meil on justiitsministeerium, neil on eesõigus selliste asjadega tegelda."

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: