Kivirähk: EKRE-le on edu toonud uusmatslik poliitikastiil

Foto: ERR

Sotsioloog Juhan Kivirähk ütles, et konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) üks edu võti võib olla uusmatslik poliitikastiil.

ERR-i tellitud uuringutes pole EKRE toetus olnud kunagi nii kõrge kui tänavu augustis. Partei toetus tõusis viimases küsitluses 19 protsendini.

Erakond on eriti populaarne meeste hulgas. Koguni 27 protsenti küsitletud meestest annaks parlamendivalimistel oma hääle just EKRE-le. Hüpoteetiliselt, kui valimisõigus oleks ainult meestel, võidaks EKRE valimised.

Turu-uuringute uuringujuht Juhan Kivirähk ütles ERR.ee veebisaates "Otse uudistemajast", et mõni nädal tagasi tõi Mihkel Kunnus oma Sirbi artiklis välja uue termini - neomats ehk uusmats - ja seda annaks üle kanda EKRE poliitikategemise stiilile.

"Kunnus tõlgendas seda küll ruraalse ja linnaliku elustiili vastanduses, aga kui võtta seda poliitikastiilina, siis sellist uusmatslikku poliitikat ajab minu arvates EKRE ja väga edukalt," sõnas Kivirähk.

"Eesti inimene ongi ennast matsirahvaks pidanud: mats on alati kange mees, ei võta igaühe ees mütsi maha ja näitab vurledele koha kätte. Poliitikas paraku tegutsevad kõikides erakondades vurled. Nüüd tuleb õige Eesti meeste erakond ja paneb need vurled paika. See on selline imagoloogiline taust EKRE edule," selgitas sotsioloog.

Parteide toetusuuringus küsitakse inimestelt ka seda, millist erakonda nad mingil juhul ei valiks. Kui varem oli selle nimekirja tipus Keskerakond, siis nüüd on EKRE nende kannul.

"EKRE-s tajutakse ohtu. Varasemad valimised käisid ju kõik selle loosungi all, et kui ei vali valgeid erakondi, siis tuleb Keskerakond võimule. Praegu käib sama retoorika teiste erakondade poolt ka EKRE suunal," kommenteeris Kivirähk.

Vaata ka videot, kus Juhan Kivirähk, Toomas Sildam ja Urmet Kook analüüsivad muu hulgas ka seda, miks langes Reformierakonna toetus ja milline tuleb parteide vahel võitlus valimiskünnise piiril.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Otse uudistemajast"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: