Sibul: me pole oma valimissõnumitega veel välja tulnud

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Priit Sibul. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa peasekretär Priit Sibul ütles ERR-ile antud intervjuus, et uued poliitjõud teevad Isamaa olukorra riigikogu valimistel keerulisemaks. Samas ütles ta, et kui erakond oma valimissõnumitega välja tuleb, leiavad valijad Isamaa taas üles.

Isamaa toetus on jätkuvalt viis protsenti, valimisteni on pool aastat aega ja vahepeal on tulnud ka konkurente juurde. Mida te sellest järeldate?

See sektor kogu aeg olnud poliitiliselt hästi killustunud ja kahjuks ei ole see viimasel ajal paranenud, vaid pigem vastupidi. Sellele valijagrupile, kellelt ka Isamaa toetust ootab, on tekkinud mõned valikud juurde, mitte jäänud neid vähemaks. See kindlasti teeb olukorda keerulisemaks. Samas, me ei ole jõudnud veel oma valimissõnumite ja ideedega välja tulla, mis õige pea tulevad. Ma olen veendunud, et ju siis osad valijad meid ka taaskord üles leiavad.

Kas nende uute jõudude poolt on tulnud ka indikatsioone, et Isamaaga koostööd teha ja Isamaa lipu all koos valimistele minna?

Täna see veel nii ei ole.

Aga kas on lootust?

Eks see ole uute jõudude teema. See, kuidas valijad jagunevad ja mis täpselt saab, see selgub pigem aasta lõpu poole, kui on selge, kui palju on nendest uutest jõududest päriselt erakonnaks formeerunud ja kui palju neil tegelikkuses jõudu on. Ja kas need inimesed lähevad uute jõudude lippude all välja või leiavad siiski mõned vanas erakonnas koha. Täna on veel liiga keeruline midagi öelda.

Omal ajal Vabaerakond lõi toonasest IRL-ist lahku. Kas Vabaerakond, oma tänase kaheprotsendilise toetuse juures, on teile pakkunud võimalust uuesti taasliituda?

Ei ametlikult, ega ka mitteametlikult selliseid läbirääkimisi peetud ei ole. Vabaerakonna seis on tõesti väga keeruline.

Näete te neis mingil kujul partnereid?

Mina arvan, et valijate ja Eesti ühiskonna jaoks oleks igal juhul mõistlik, kui selles sektoris oleks inimestel lihtsam valikuid teha ja neid valikuid oleks vähem. Mõningal määral peab neid erisusi [poliitiliste jõudude vahel] luubiga otsima ja see sektor ja valdkond on väga killustunud. Mul oleks absoluutselt hea meel, kui konservatiivsed jõud ühiselt või kuidagi konsolideerudes võiks valimistele vastu minna.

Eurosaadik Indrek Tarand on käinud erakondi läbi, kuulanud, mis talle pakutakse. Kas Isamaal oleks talle midagi pakkuda ja kas Isamaal oleks temaga koos vastu saada suuremad toetusnumbrid?

Seda on väga keeruline kirjeldada, kui palju üks isik ühte erakonda võib mõjutada. Ma arvan, et Indrek Tarand on Isamaasse teretulnud, kui ta meie ideoloogiast ja arusaamistest peab. Me kindlasti suudaksime üksteist tugevdada.

Valimiskünnise napp ületamine, mis viis protsenti põhimõtteliselt on, annab üldjuhul kuus kohta parlamendis. Valimisringkondi on rohkem kui kuus. Kui suureks rebimiseks võib selle nimel minna, kes nende valimisringkondade esinumbriteks saavad, et kindlasti parlamenti sisse pääseda?

Nimekirjade kokkupanemine käib ja kindlasti aasta lõpus Isamaa läheb valimistele oma täispika nimekirjaga ja kindlasti on täidetud nii esimesed kui ka viimased kohad. Sellest, kuidas ringkonna- ja niiöelda kompensatsioonimandaadid jagunevad, on valimiste aritmeetika ja kindlasti me läheme võtma ringkonnamandaate võimalikult paljudes ringkondades.

Aga sellega olete te tänaseks arvestanud, et 2015. aasta tulemust teil korrata ei õnnestu?

See on raske, aga mitte võimatu. Küsimus on selles, milliseks see poliitiline maastik kujuneb ja kui palju neid uusi erakondi on. Näiteks Vabaerakonna seis on keerulisem kui möödunud kord oli. Palju sõltub sellest, mis saab võimalikest loodavatest erakondadest. Siis on valijal ka oma otsuseid võimalik teha, kui need asjad on meil selged. Aga mitte miski pole võimatu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: