Rootsi sotsiaaldemokraat levitas sotsiaalmeedias araabiakeelset valeinfot

Rootsi sotsiaaldemokraatide logo.
Rootsi sotsiaaldemokraatide logo. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ajalehtede Expressen ja Aftonbladet andmetel levitas sotsiaaldemokraadist kandidaat Sävsjö vallas Facebooki kaudu araabiakeelset valeinformatsiooni teiste Rootsi erakondade kohta.

Expressen kirjutab, et araabiakeelses teates hoiatati, justkui olevat Rootsi Demokraadid ja paremtsentristlik Mõõdukas Koalitsioonipartei oma valimisprogrammis teatanud, et neil on kavas sulgeda kõik Rootsis asuvad mošeed ning keelata kõikidel 18. eluaastast noorematel naistel kanda nägu katvat rõivastust. Samuti soovivat nimetatud parteid keelata ära islami traditsioonidele vastava halal-liha, vahendas Yle.

Rootsi ringhääling SVT edastas, et Mõõduka Koalitsioonipartei Jönköpingi haru on esitanud praeguseks juba eemaldatud postituse kohta kaebuse politseile.

Sotsiaaldemokraadid teatasid SVT-le antud kommentaaris, et mõistavad postituse ja selle teinud kohalikel valimistel osaleva kandidaadi tegevuse hukka.

"See on täiesti hukkamõistu väärt ja kaugel meie väärtustest. Postituse eest vastutav isik ei ole enam sotsiaaldemokraatide kandidaat. See on olnud ühe liikme tegu, mille taga ei seisa erakond," rõhutas Jönköpingi lääni sotsiaaldemokraatide juht Thomas Gustavsson.

Gustavsson selgitas, et on olnud kontaktis ka Rootsi Demokraatide ja Mõõduka Koalitsiooniparteiga ning selgitanud, et selline teade ei esinda kuidagi sotsiaaldemokraatide hoiakut. Ka Facebooki-leht, kus nimetatud postitus ilmus, oli kandidaadi enda loodud ega kuulunud erakonnale.

Mõõduka Koalitsioonipartei peasekretär Gunnar Strömmer ütles varem Expressenile, et ootab sotsiaaldemokraadist peaministri Stefan Löfveni reaktsiooni.

Valitsusjuht Löfven kinnitas hiljem Expressini teatel, et selline tegu ei ole mingil juhul vastuvõetav. "Minu arusaamise kohaselt on nimetatud isik oma kandidatuuri tagasi võtnud ja tal on palutud erakonnast lahkuda. Meie niimoodi ei käitu - see ei ole sotsiaaldemokraatia," märkis Löfven.

Rootsi parlamendi- ja kohalikud valimised toimuvad pühapäeval, 9. septembril.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: