Rootsi Demokraatide juht: Kristerssoni me uue peaministrina ei toeta

Rootsi Demokraatide liider Jimmie Åkesson ütles neljapäeval, et tema erakond hääletab vastu igale valitsusele, mis ei võimalda Rootsi Demokraatidele mõjuvõimu valitsuse poliitika üle. Samuti kinnitas Åkesson, et Mõõduka Koalitsioonipartei esimeest Ulf Kristerssoni ta uue peaministrina ei toetaks.

"Me ei hakka - ei aktiivselt ega passiivselt - toetama valitsust, mis meile mõjuvõimu ei anna," rõhutas ta Reutersi teatel ajakirjanikele.

Åkesson tegi avalduse pärast seda, kui oli kohtunud Mõõduka Koalitsioonipartei ehk moderaatide ridadest pärit uue parlamendi spiikri Andreas Norléniga, kes alustas neljapäeval parteijuhtidega läbirääkimisi uue valitsuse moodustamiseks. Asjaolu, et Rootsi Demokraadid toetasid Norléni spiikriks saamist, tekitas Rootsi meedias valdava arvamuse, et Rootsi Demokraadid võivad hakata ka toetama moderaatide juhitud paremtsentristlikku vähemusvalitsust.

Paremtsentristlikku allianssi kuuluvad lisaks moderaatidele ka Kristlikud Demokraadid, Keskpartei ja Liberaalne Rahvapartei, kusjuures kaks viimast on Rootsi Demokraatide suhtes palju negatiivsemalt meelestatud kui kaks esimest.

Åkesson andiski neljapäeval mõista, et Mõõdukas Koalitsioonipartei ja kristlike demokraatide või ainult Mõõdukast Koalitsiooniparteist koosnevat vähemusvalitsust toetaksid tema erakonna saadikud palju parema meelega.

Löfven: õhkkond poliitilise patiseisu murdmiseks on soodsam

Senine sotsiaaldemokraadist peaminister Stefab Löfven, kelle jätkamise valitsusjuhina uus parlament teisipäeval maha hääletas, aga teatas neljapäeval, et tema hinnangul on õhkkond poliitilise patiseisu murdmiseks juba soodsam, kuigi mingeid konkreetseid kõnelusi parteijuhtide vahel polevat veel toimnunud.

Löfveni sõnul on eelduseks see, et Rootsis loobutaks blokkidepõhisest poliitikast ning üksikud partei hakkaksid üksteisega läbi rääkima.

Senine peaminister vihjas sellega võimalusele, mille üle kohalik meedia on juba pikemat aega spekuleerinud, ehk variandile, mille kohaselt sõlmiksid vasaktsentristid mingisuguse valitsusleppe seni paremtsentristide hulka kuuluvate parteiga - ehk eelkõige Keskpartei ja Liberaalse Rahvaparteiga. Mõne hinnangu kohaselt võiks sellise kombinatsiooni korral peaministriks tõusta näiteks Keskpartei juht Annie Lööf.

Hiljem - pärast kohtumist spiikriga - teatas Lööf, et ei lähe valitsusse, mis rajaneb Rootsi Demokraatide toetusel või mis nendega läbirääkimisi peab.

Riksdagi uus koosseis:

Senine valitsuskoalitsioon

* sotsiaaldemokraadid (Sveriges socialdemokratiska arbetareparti ehk SAP) - 100 kohta;

* rohelised (Miljöpartiet de gröna ehk MP) - 16 kohta;

Senist valitsust toetanud jõud

* Vasakpartei (Vänsterpartiet) - 28 kohta;

Paremtsentristide allianss

* Mõõdukas Koalitsioonipartei (Moderata samlingspartiet) - 70 kohta;

 * Keskpartei (Centerpartiet) - 31 kohta;

* Liberaalne Rahvapartei (Folkpartiet liberalerna) - 20 kohta;

* Kristlikud Demokraadid (Kristdemokraterna) - 22 kohta;

Muu opositsioon

* Rootsi Demokraadid (Sverigedemokraterna) - 62 kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: