"Välisilm": Rootsi Demokraadid said uues parlamendis esimese võidu

Rootsi parlament valis esmaspäeval uue spiikri. Kuna selleks sai paremtsentristide kandidaat Andreas Norlén, keda toetasid ka Rootsi Demokraadid, võib öelda, et Rootsi Demokraadid teenisid esimese poliitilise võidu. Samas on kõik võimalikud lahendused uue valitsuse moodustamisel endiselt lahtised, leidis "Välisilm".

Mõõdukat Koalitsiooniparteid esindava Norléni saamine parlamendi spiikriks aga tähendab jällegi, et teiseks ametiajaks ametisse jäämises üsna kindel olnud sotsiaaldemokraat Stefan Löfven ilmselt peaministrina ei jätka.

Nimelt on Rootsis just parlamendi spiikri ülesanne pidada kõnelusi uue valitsuse moodustamise tingimuste väljaselgitamiseks. Ehkki põhiseaduse kohaselt peaks parlamendi spiiker seda tehes olema poliitiliselt täiesti erapooletu, näitab Rootsi ajalugu, et tegelikult kisub teda ikkagi omade poole, mistõttu uue valitsuse moodustab ilmselt see parteiderühm, mida parlamendi spiiker esindab.

Seega on Rootsi Demokraatide juhi Jimmie Åkesson vahetult pärast valimisi antud lubadus juba peaaegu tõeks saanud:

"Me ei kavatse ametisse lubada valitsust, mis meile mõju ei anna - otse vastupidi - teeme, mis suudame, et mis tahes selline valitsus maha kiskuda. Seega on mõistlik igaühel, kes tahab valitsust moodustada, meiega rääkida ja üritada kokku leppida poliitika suunas, tähtsate valitsusotsustes ja olulistes seadusemuudatustes, tähtsates järelepärimistes ning olulistes haldusotsustes. Me oleme valmis sellest rääkima, valmis võtma vastutust saavutatud valimistulemuse eest, aga ma ei oska hinnata, mida teevad teised. See oleneb neist," selgitas Åkesson siis.

Norléni töö uue peaministrikandidaadi otsimisel hakkab pihta juba teisipäeval. Sotsiaaldemokraate ähvardab võimust ilmajäämine ning nad on muidugi pahased, leides, et parempoolsed rikuvad põhimõtet, mida nad ise 1976. aastast peale on järginud. Selle põhimõtte kohaselt on parlamendi esimeheks saanud Riksdagis kõige rohkem esindatud partei või bloki liige. Mõlemal juhul pidanuks selleks saama sotsiaaldemokraat.

Sotsiaaldemokraatide fraktsioonijuht Anders Ygeman ütles, et vaevalt on nüüd küll parempoolsetel enam mõtet loota, et sotsiaaldemokraadid nende valitsust toetavad. Ygemani vahetult pärast valimisi avaldatud lootus, et Rootsi on blokipoliitika ajast välja kasvanud, on seega nurja läinud.

Rootsi Demokraatidel on üks trump juba tagataskus. Nimelt võivad nad, kui paremtsentristid vahepeal nende pilli järgi ei tantsi, detsembrikuus riigieelarve hääletusel hoopis vasakpoolsete poolt hääletada ning sellega valitsuse elu põrguks muuta. Kui paremtsentristid tahavad Löfveni asemele peaministriks kedagi omade hulgast, pole neil Rootsi Demokraatidest pääsu.

Leppimatust Löfveni järjekordse ametiajaga väljendasid nad aga juba kohe pärast valimisi.

Samas kavatsevad paremtsentristid kindlaks jääda möödunud nädalal võetud seisukohale, et ühtegi komisjoni esimehe kohta Rootsi Demokraatidele ei anta. Selle kindlameelsuse taga on paremtsentristide allianssi kuuluvad liberaalid ja tsentristid. Eelneva valgel pole aga sugugi kindel, et sellist kindlameelsust kauaks jätkub.

Stefan Löfven aga loodab endiselt liberaalid ja tsentristid paremtsentristide hulgast hoopis enda toetajate hulka meelitada ning nõnda Rootsi Demokraate kartmata edasi valitseda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: