Tehnilise järelevalve amet: Haabersti tragöödia võis põhjustada vingugaas

{{1539512340000 | amCalendar}}
Foto sündmuskohalt.
Foto sündmuskohalt. Autor/allikas: Aureli Minev/ERR

Tehnilise järelevalve ameti (TJA) peadirektori asetäitja Ingrid Teinemaa ütles, et ameti hinnangul võis Kakumäe traagilise õnnetuse põhjustada vingugaasi levik, mitte üldine gaasileke.

"Me pigem ikkagi arvame, et see võis vingugaas olla ja mitte üldine gaasileke. Gaasilekkeid seal tõesti tuvastati mitmes majas, aga inimese surmasid selline väike leke siiski ei põhjusta. Inimese surma võib põhjustada vingugaas, mille lõhna ei tunne ja mida ei näe, aga mis on väga mürgine," rääkis Teinemaa ERR-ile.

Teinemaa selgitas, et lekked tuvastati toas asuvate gaasiseadmete liitmike juurest, kus võibki olla väikeses koguses leket lubatud ning mis tervisele ohtu ei kujuta, aga mille andur on võimeline tuvastama. Teinemaa rääkis, et amet vaatab pühapäeval kõik leketega majad üle ja hindab, kuidas täpsemalt gaasileke tuvastati ning kas leke on lubatud mahus.

Teinemaa sõnul tasub nii gaasiseadmete kui ka tahkekütte kollete puhul tähele panna, et seal võib tekkida põlemise käigus vingugaas ja see tekib tavaliselt siis kui ventilatsioon ei ole korralik.

Ta märkis, et ametile teadaolevaid vingugaasi õnnetusi ei ole palju, aga on pea alati traagilised.

Teinemaa rääkis, et tavapäraselt on vingugaasiga toimunud õnnetused omased vanadele kortermajadele. "See, et ta nüüd uuemat tüüpi eramajas toimus, on suhteliselt erakordne," sõnas Teinemaa.

Hiljem pühapäeva pärastlõunal teatas TJA, et on Vismeistri tänava juhtumi asjus algatanud - lisaks politsei algatatud kriminaalmenetlusele - ka oma menetluse asjaolude välja selgitamiseks.

Haaberstis juhtunu tõttu annavad pühapäeval kell 17 pressikonverentsi päästeameti, tehnilise järelevalve ameti, politsei ja prokuratuuri esindajad. Otseülekannet pressikonverentsilt saab jälgida portaalis ERR.ee.

Pressikonverentsil osalevad ringkonnaprokurör Diana Helila, päästeameti vastutav korrapidaja Tooma Kääparin, päästeameti ohutusjärelevalve büroo juhtaja Tagne Tähe, Põhja prefektuuri kriminaalbüroo lastekaitsegrupi juht Reimo Raivet ja Tehnilise järelevalve ameti peadirektor Kaur Kajak.

Laupäeva õhtul leiti Tallinnas Haaberstis eramajast kahe lapse gaasimürgituse kahtlusega surnukehad. Gaasileke tuvastati 17 majas. Praguseks on gaasitrass osaliselt suletud.

TJA spetsialistid on sündmuskohal laupäeval ja pühapäeval viinud läbi erinevaid toiminguid, et kõiki asjaolusid põhjalikult kontrollida.

Gaasiõnnetuse uurimiseks alustati kriminaaluurimine, mida viib läbi Põhja prefektuuri kriminaalbüroo lastekaitse grupp ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: