Haabersti juhtum on ametivõimude hinnangul erakordne

{{1539529140000 | amCalendar}}

Pühapäeva õhtul toimus päästeametis pressikonverents, kus nii päästeameti, politsei, prokuratuuri kui ka tehnilise järelevalve ameti esindajad selgitasid laupäeval Haaberstis kahe lapse surmaga lõppenud juhtumi seni teada olevaid asjaolusid.

Pressikonverentsil osalesid ringkonnaprokurör Diana Helila, päästeameti vastutav korrapidaja Toomas Kääparin, päästeameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Tagne Tähe, Põhja prefektuuri kriminaalbüroo lastekaitsegrupi juht Reimo Raivet ja tehnilise järelevalve ameti peadirektor Kaur Kajak.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo lastekaitsegrupi juht Reimo Raivet kinnitas alustuseks, et häirekeskus sai teate juhtumist natuke aega pärast kella 18 ning häirekeskusega võtsid ühendust sündmuskohaks olevas majas elavad lapsevanemad.

Kakumäel Vismeistri tänaval leiti elumajast seitsme- ja nelja-aastase lapse surnukeha. Sündmuskohalt viidi haiglasse laste vanemad ja kahe-aastane laps. Kui vanemad on praeguseks haiglast välja lastud, siis väikelapse seisund on endiselt raske ning ta viibib haiglas.

Politsei kutsus sündmuskohale seoses gaasilekke kahtlusega ka päästeameti.

Päästeameti vastutav korrapidaja Toomas Kääparin selgitas, et natuke hiljem kohale saabunud päästeametnikud teostasid mõõtmisi ning leket toas ei tuvastatud, hoonesse siseneva peatoru juures oli aga leke.

Naabritega suhtlemise järel tehti sarnaseid mõõtmisi ka mujal ning selgus, et lekkeid oli ka teistel hoonetel. Päästeamet kaasas lisaressurssi - kokku tegutses neli meeskonda ja erikeemia valvegrupp. Kokku tuvastati lekkeid 10-10 hoone vahel.

Kääparin lisas hiljem, et päästeameti aparatuur suudab tuvastada gaasi olemasolu, küll aga mitte seda, kuivõrd suur see on ja kas see vastab normidele. Sellest päästeamet ka laupäeva õhtul lähtus, kui osa maju gaasilekke kahtluse tõttu tähelepanu pälvisid.

Kuna päästeameti ülesandeks on tagada inimeste ohutus, võewti vastu otsus, et piirkonnas keerati gaas kinni. Päästeametnikud lõpetasid töö sündmuskohal kella kahe paiku öösel.

Tehnilise järelevalve ameti esindajad kaasati juhtumi menetlusse laupäeva õhtul ning kohale saabuti kella 20.30 paiku, selgitas ameti peadirektor Kaur Kajak.

TJA andis päästeametile soovituse gaas piirkonnas igaks juhuks sulgeda.

TJA ametnikud käivad endiselt majast majja ja kontrollivad, kas lekkeid on. Kui ei ole lekkeid, siis selle maja jaoks gaas avatakse. Hetkel on veel viis maja, mille puhul TJA peab vajalikuks veel lisatoiminguid teha.

Kajaki sõnul jätkatakse menetlust nii kaua, kui kõik asjaolud on selged.

Küsimustele vastates märkis lastekaitsegrupi juht Reimo Raivet, et see, kuidas ja milline gaas lekkis ning mis täpsemalt lapsed tappis, on alles selgitamisel ning sellele annab vastuse ekspertiis.

TJA peadirektor Kajak omakorda märkis, et hetkel ei ole veel tuvastatud midagi sellist, mis viitaks mingitele nõuetele mitte vastamisele. Tõenäoliselt pidi surma põhjustav leke olema vahetus läheduses.

Kajak tuletas meelde, et jutt käib kahest gaasist. Esiteks maagaasist ehk metaanist, mis on spetsiifilise lõhnaga, mida tundes tuleb gaasikraan kinni keerata ja spetsialistid kutsuda. Keerulisem on aga vingugaasiga, mille puhul on sümptomid sageli sarnased gripiga - peavalu, oksendamine ning seisund, kus inimesed soovivad pikali heita ja magama jääda.

Muuhulgas meenutas ta, et gaasiõnnetused sellisel kujul tulid Eestisse 2015. aastal ning üldjuhul on olnud teemaks vanad majad, omapäi tehtud remonttööd ning seetõttu on olnud ka ameti fookuses just vanemate hoonete ohutuse kontrollimine. Laupäevane juhtum oli aga erakordne ja selles mõttes ka vastupidine - uus hoone, kus gaasiseade oli selleks eraldi ette nähtud ruumis ehk kõik peaks olema justkui korras.

Prokuratuuri ja politsei esmane ülesanne on uurida, mis oli laste surma põhjuseks - ülejäänud sammud sõltuvad juba sellest. Raiveti sõnul peaks ekspertiis olema valmis nädalaga. Prokuratuur uurib juhtumit vastavalt karistusseadustiku sättele, mis käsitleb surma põhjustamist ettevaatamatusest.

Pressikonverents täismahus:

"Aktuaalne kaamera" kell 21:

TJA peadirektor Kaur Kajak "Aktuaalse kaamera" stuudios:

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: