Saksa Bundestag toetas ÜRO rändepakti

Bundestag
Bundestag Autor/allikas: EBU/ERR

Kuigi ÜRO rändepakt pälvis kriitikat Saksa poliitikamaastiku paremkonservatiivses sektoris, otsustas Bundestag neljapäeval seda toetada.

Saksa avalik-õigusliku ringhäälingu ARD uudistesaate "Tagesschau" teatel toetas valitsevate CDU/CSU ja SPD (Kristlik-Demokraatlik Liit/Kristlik-Sotsiaalne Liit ja Sotsiaaldemokraatlik partei) välja pakutud resolutsiooni 372, selle vastu oli 153 ning hääletamata jättis 141 parlamendisaadikut.

Paktile lisatud avalduses rõhutatakse, et ränderaamistikul pole õiguslikku ega regulatiivset mõju Saksa õiguskorrale. Sellega vastati AfD ja ka CDU/CSU konservatiivse tiiva kriitikale, et paktiga liitumine võib muuta Saksa õigust ja suurendada sisserännet.

Resolutsioonis kutsutakse üles valitsust tõmbama selgemat piiri legaalse ja illegaalse migratsiooni vahele, parandama EL-i välispiiride kaitset ja survestama lähteriike illegaalsete migrantide tagasivõtuks.

Eri jõudude seisukohad

Saksa välisminister Heiko Maas (SPD) ütles, et ÜRO rändepakt ei piira Saksamaa suveräänsust mitte üheski kohas ning et pakt on rahvusvahelise üldsuse vastus globaalsetele rändeväljakutsetele, millel pole ainult riiklikke lahendusi.

CDU saadik Mathias Middelberg märkis, et Saksamaa on globaalse rände üks peamisi sihtpunkte, mistõttu toetab tema valdkonna regulatsiooni, kuid et seda saab teha vaid rahvusvaheliselt.

Parlamendi sisekomisjoni esimees Andrea Lindholz (CSU) rõhutas samuti pakti mittesiduvust.

Hoopis teistmoodi nägi rändepakti AfD. Selle esindaja Gottfried Curio märkis, et ÜRO rändepakti heakskiitmine mõjub vastutustundetu üleskutsena veelgi suuremale ja kontrollimatule sisserändele Saksamaale.

FDP (Vabad demokraadid) saadikud toetasid rändepakti, sest sellega aidatakse võidelda nende hinnangul inimsmugeldamisega.

Hetkel Saksamaal populaarsuselt teisel kohal olevad Rohelised toetasid rändepakti, kuid Vasakpartei leidis, et selles on palju ebamäärasust ja ebakonkreetsust.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: