Valvearsti teenus võiks tuua leevendust EMOde suurele koormusele

Foto: ERR

Põhja-Eesti regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja Vassili Novaki sõnul aitaks olulorda EMOdes leevendada see, kui vältimatut abi saaks teatud perearstikeskuste juures üldarstilt ka õhtuti ning mõned tunnid nädalavahetustel.

"Mitu perearsti keskust panevad õlad kokku ja tekitavad ühe valvegraafiku, et oleks võimalik pakkuda kohest arsti vastuvõttu, üldarsti vastuvõttu inimesele, kes tuleb kohe nüüd ilma eelneva aja broneeringuta," selgitas Novak oma nägemust "Aktuaalsele kaamerale".

Novaki sõnul eeldab valvetöö dignostika, näiteks röntgeni ja ultraheli võimalust.

Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder on avaldanud arvamust, et EMOde juurde võiks luua esmatasandi EMO või perearsti vastuvõtu, et patsient ei peaks sõitma kesklinna EMOst Lasnamäe esmatasandi erakorralisse vastuvõttu.

Novak ütleb, et see pole hea lahendus. "See diagnostiline ressurss, mis on haiglatel, on siiski mõeldud haigetele, kes on statsionaaris või on raskes seisundis EMOsse saabunud."

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut ütles, et kui tahame inimesi kergema murekorral EMOdest ära suunata, siis valvearsti või õe vastuvõtu võimaldamine seal kohapeal ikkagi kinnistab inimeste harjumust liikuda erakorralise meditsiini osakonda.

Minister pani kõigile inimestele südamele, et vajaduse korral tuleb kindlasti arsti poole pöörduda, olgu selleks perearst või erakorralise meditsiini osakond, igal juhul ei tohiks keegi vajaliku abita jääda.   

Perearstikeskuses ja ka EMOs arstina töötav Lembi Põlder ütles, et valvevastuvõttu ei saaks nimetada perearstikeskuseks ja sinna pääsemise võiks otsustada eelselekteerimine, näiteks perearsti nõuandeliini 1220 kaudu.

Tuleva aasta esimesest juulist muutub perearsti nõuandeliin isikustatuks ehk nõustaja pääseb ligi terviseinfosüsteemis olevatele patsiendi andmetele.

Riina Sikkut ütles, et ta kohtub arstidega taas ülejärgmisel nädalal, et arutada, kas valvearsti teenuse saaks käivitada juba tuleval aastal.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: