Riigieelarve erikomisjon otsis EMO-de ülekoormatusele lahendusi

Foto: ERR

Riigikogus kogunes esmaspäeval riigieelarve erikomisjon, et leida lahendusi erakorralise meditsiini osakondade ülekoormatuse probleemile ning vaagida, kuidas ühtlustada perearstikeskuste taset.

Kohtumise ajendiks oli riigikontrolli erakorralise meditsiini audit ja probleem, et EMO-desse pöördumiste arv kasvab ning tihti tulevad sinna patsiendid, keda saaks aidata perearst, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigikogu riigieelarve erikomisjoni avalikule istungile olid kutsutud arstide kutseliitude esindajad ja tervishoiuametnikud. Kõik tõdesid, et meditsiinisüsteem vajab muutmist, sest EMO-sse peaks jõudma vaid tõepoolest erakorralist abi vajavad patsiendid.

Haigekassa on alustanud kampaaniat, et inimesed mõistaksid haigeks jäädes perearsti poole pöördumise vajalikkust. Veel plaanib haigekassa muuta EMO-de rahastamise mudelit.

"Näiteks rahastada valmisolekut, mitte tükipõhiselt ja kolmas asi on meie tegevused esmatasandiga, et järgmise aasta lõpus me sõlmime uue viieaastase lepinguperioodi perearstidega ja tahame sinna kindlasti sisse saada selle, et perearsti nõuandetelefonil 1220 saaks nõustada isikupõhiselt," rääkis haigekassa juhatuse esimees Rain Laane.

Meditsiinitöötajad on seda meelt, et tervishoius on vaja kokkulepet, milliste kaebustega patsient millise arsti pädevusse kuulub. Perearst Karmen Joller leiab, et idee, kus tervisekeskustes töötaks pärast tööpäeva ja nädalavahetuseti valvearstid, kes teeks perearsti valdkonna vastuvõtte, väärib kaalumist, kuid ka siis peaks toimuma eelselekteerimine.

"Kui me nüüd sellise asja teeksime, on väga palju mõelda, sest esiteks meil ei ole nii palju perearste, sellisel juhul peaks seda teenust pakkuma üldarstid ja tuleks väga hoolega läbi mõelda, milline inimene peaks ka sellesse valvekeskusesse sattuma. Minule isiklikult oleks vastuvõetav juhul, kui see oleks eelselektsiooniga, näiteks kasutades perearsti nõuandetelefoni," sõnas Joller.

Erakorralise meditsiini arstide seltsi juhatuse liikme Ago Kõrgvee hinnangul võiks EMO kasutamine mugavusteenusena olla tasuline, näiteks kui perearsti valdkonda kuuluva tervisemurega patsient satub olema kodust kaugel.

"Kui tal ei ole tõsist erakorralist meditsiiniabi vajadust, on siis triaaži järgi sinine või roheline patsient, siis on tal kaks võimalust: kas me saadame ta tagasi või ta maksab selle abi kinni. Ja ma arvangi niimoodi, et sellise tagasikallutava jõuna peab erakorralise meditsiini teenus lihtsamatel juhtudel olema tasuline," lausus Kõrgvee.

Perearstid ja EMO arstid ootavad pikisilmi seadusemuudatust, mis hõlbustaks patsiendi andmete vahetamist, näiteks perearst saaks automaatselt teada, kui tema nimistu patsient on sattunud EMO-sse.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: