Opositsioonierakondade prognoos: varsti saame vähemusvalitsuse

Foto: Priit Mürk/ERR

Riigikogu opositsioonierakonnad prognoosivad, et kolmikliit laguneb ja suure tõenäosusega saab Eesti vähemusvalitsuse, kuna keegi ei soovi kolm kuud enne valimisi opositsioonist lahkuda. Vähemusvalitsus looks olukorra, kus opositsiooni parandusettepanekute kinnitamiseks on märksa suuremad võimalused kui praegu.

Kui peaminister Jüri Ratas sotsiaaldemokraatide ja Isamaa vahelist tüli maha rahustada ei suuda, siis saab Eesti kuni valimisteni vähemusvalitsuse.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas on ettevaatlik öeldes, et erakonnas on neid, kes kibeleks võimalusel valitsusvastutust võtma, kui ka neid, kes laseks praegustel tüürihoidjatel veel kolm kuud tiksuda.

"Valik selle riigikogu koosseisu juures on ka teha vahevalitsus nagu on olnud varasemalt. Sama loogiline valik on ka see, et kuna valimisteni on kolm kuud, siis oodata ära valimiste tulemus ja lasta anda inimestel hinnang sellele mittetoimivale valitsusele. Need on valikud, mida me esmaspäeval arutame," ütles Kallas "Aktuaalsele kaamerale".

EKRE esimees Mart Helme ei näe partnereid, kellega võiks praegu valitsust moodustada. Kolmikliit laguneb, selles on Helme kindel, aga kes üle parda heidetakse või märtrioreooliga lahkub, seda ta ennustada ei taha.

"Jüri Ratas võib kolm kuud veeretada vähemusvalitsusega, ükskõik, on ta siis seal üksinda oma keskerakonnaga või on mõni partner veel, sest keegi seda valitsust kukutama ei hakka. See tähendab muidugi seda, et riigieelarve jääb vastu võtmata, aga ma ennustan, et riigieelarvet hakkab ümber tegema järgmine valitsus niikuinii. Jüri Ratas on ühest küljest lootusetus ja teisest küljest olukorras, kus tema positsiooni peaministrina keegi ei kõiguta," kommenteeris Helme.

Täna Põlvas üldkogu pidanud Vabaerakonna esimees Kaul Nurm on samuti veendunud, et Eesti saab vähemusvalitsuse.

"Prognoos on see, et valitsus jätkab vähemusvalitsusena ja selgelt vasakpoolse valitsusena, mis tähendab seda, et riigieelarve läbirääkimiste juures läheb väga suureks lehmakauplemiseks, sellest ei pääse," ütles Nurm.

Vabaerakond Keskerakonna juhitavasse valitsusse ei lähe, sest Nurme kinnitusel näitab praegune valitsuskriis selgelt, et eri ilmavaatega parteid koos head valitsust ei tee.

"Kindlasti me ei lähe tegema seda, mida Isamaa on siiani teinud - meilt vasakpoliitika rakendamise käenduslepingut ei tule," teatas Nurm.

Peaminister Jüri Ratas on kutsunud Helir Valdor Seederi ja Jevgeni Ossinovski pühapäevaks kohtumisele, et arutada valitsuskriisi lahendamise võimalusi.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: