Tõnis Lukas kandideerib taas Isamaa ridades

Foto: Siim Lõvi/ERR

Tõnis Lukas kandideerib eelseisvatel riigikogu valimistel Isamaa ridades Tartus ning ei varja, et näeb end haridus- ja teadusministri kohal.

"Ärev veri ja rahutu hing tõid mind siia. Paari nädala eest otsustasin, et ei kandideeri, aga nüüd olen otsustanud, et panen lisaks kutseharidusele kogu oma energia isamaa ja emakeele teenistusse," ütles Lukas "Aktuaalsele kaamerale".

Lukas lahkus tollasest Isamaa ja Res Publica Liidust 2013. aasta veebruaris. Nüüd on ta otsustanud uuesti kandideerida Isamaa ridades, esialgu erakonda astumata.

"Seda ma homme veel ei tee, aga kes teab," vastas Lukas küsimusele, kas ta võib erakonnaga taasliituda.

Lukas kandideerib Tartus, kuid mitmendal kohal on ta nimekirjas, ta enne erakonna nimekirjade ametlikku kinnitamist veel välja öelda ei soovinud. Kuid arvestades, et Isamaa oli hädas omale Tartus esinumbri leidmisega ja et Lukasel on ministri ambitsioon, on see suure tõenäosusega esinumbri koht.

Küsimusele, kas äravalituks osutumisel läheb ta riigikogusse, vastas Lukas mitmetähenduslikult: "Jah muidugi... aga kindlasti on mul rohkem praktilist vaistu, kogemust, energiat ja teha tahtmist. Hoiaksin midagi praktilisemat peos. Näiteks kutseharidust või haridus- ja teadusministri portfelli."

Isamaa viimastel kuudel valimiskünnise piirile ehk viiele protsendile langenud toetust Lukas probleemiks ei pea.

"Isamaa peab edasi tegema isamaa tööd. Mina arvan, et isamaalisus võib olla kompromissituse kõrval ka helge ja lustakas. Mul on ka tunne, et Helir-Valdor Seeder on Isamaa elu käima pannud ja selles tuules tuleb edasi minna," sõnas Lukas.

Lukase sõnul on hariduselus palju asju, mida on vaja strateegiliselt edasi arendada, kuid kõige olulisemaks neist nimetab ta praeguste ja tulevaste noorte õigust eestikeelsele haridusele.

"Praegu on hakatud rahvusvahelistumise egiidi all nii hindamise aspektina kui ka sellest tulenevalt rahastamises eelistama ingliskeelseid õppekavu eestikeelsetele. See on ebavõrdne konkurents. Meie peame hoolitsema selle eest, et ka eestikeelne haridus ja teadus suudaks rahvusvaheliselt elus püsida," sõnas Lukas.

Teise väljakutsena nimetas ta kutseharidust ja selle suuremat integreerimist üldharidusega. Ehk et üldhariduskoolides käivad noored saaksid võtta kutsekoolidest mooduleid ja vastupidi.

Tõnis Lukas astus Isamaa liikmeks 11. detsembril 1992. Lukas sai 2005. aasta aprillis Isamaaliidu esimeheks ning ta juhtis erakonda kuni Isamaaliidu ja Res Publica ühinemiseni IRL-iks 2006. aasta suvel. Lukas oli IRL-i kaasesimees kuni 2007. aasta maini, kui IRL valis uueks esimeheks Mart Laari.

Lukas oli nii riigikogu liige mitmes koosseisus kui ka haridus- ja teadusminister. Lühikest aega oli ta ka Tartu linnapea.

IRL-ist lahkus Lukas 7. veebruaril 2013. Teda seostati nn kampsunite tiivaga, kes oponeeris erakonna Res Publica tiivale. Vahepeal tegutses Lukas ka MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik tegevuses. Ta kandideeris 2013. aasta kohalikel valimistel valimisliidu Isamaaline Tartu Kodanik ridades edukalt volikokku.  

Tõnis Lukas juhtis ka Eesti Rahva Muuseumi. Tänavu veebruaris valiti Lukas Tartu Kutsehariduskeskuse direktoriks.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: