Vene riigiduuma plaanib Ukraina laevu rünnanud piirivalvurite autasustamist

Vene piirivalvelaev Kertši väina juures Ukraina puksiiri rammimas.
Vene piirivalvelaev Kertši väina juures Ukraina puksiiri rammimas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Venemaa riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin teatas esmaspäeval, et riigiduuma julgeoleku- ja korruptsioonivastase võitluse komitee on saanud ülesande teha ettepanekuid, kuidas autasustada neid piirivalvureid, kes hoidsid ära "Vene riigipiiri rikkumise Ukraina sõjalaevade poolt".

Volodini sõnul peaks komitee esimees Vassili Piskarjov tegema selles küsimuses koostööd vastavate ametiasutustega ja seda juba enne riigiduuma järgmist istungit. Ehk kolmapäeval on plaanis riigiduumale juba ettepanekuid esitada, vahendas Interfax.

Riigiduuma spiiker rääkis, et Vene piirivalvurid tegutsesid veatult ja mehiselt ning lahendasid efektiivselt need riigipiiri kaitsmist puudutavad ülesanded, mis neil ees seisud. Ta rõhutas, et seda hinnangut jagavad kõik riigiduuma fraktsioonid.

Samuti väitis Volodin, et Vene piirivalvurid olevat täitnud kõiki rahvusvahelisi reegleid. "Loodame, et sellest saavad aru ka teiste riikide esindajad," lisas ta.

25. novembril toimus Kertši väinas vastasseis, mille lõpuks hõivas Venemaa kolm Ukraina mereväe laeva ja võttis nende meeskonnad vangi.

Sündmused said alguse, kui Ukraina mereväe väikesed soomustatud suurtükikaatrid Berdjansk ja Nikopol ning neid saatev puksiir Janõ Kapu olid teel Odessast Mariupolisse. Teekonnal Aasovi merele tuli neil läbida Kertši väin, mis asub Venemaa poolt okupeeritud Krimmi poolsaare ja Krasnodari krai vahel.

Kuigi 2003. aastal sõlmitud lepe näeb ette, et Kertši väin ja Aasovi meri on kahe riigi ühine territoriaalvesi, siis Venemaa asus 2015. aastal tugevdama kontrolli väina üle. Muu hulgas ehitas Venemaa väina ületava Krimmi silla ning Vene laevad kontrollivad omavoliliselt kaubalaevu, mis Ukraina sadamatesse saabuvad või sealt lahkuvad.

Ukraina mereväe teatel keelduvad "okupantide dispetšerid tagamast navigeerimisvabadust, mida tagavad rahvusvahelised lepped".

Kuigi Kiievi kinnitusel oli Ukraina Venemaad laevade liikumisest rahvusvahelises vetes nõuetekohaselt teavitanud, hakkas Vene pool Kertši väina läbimist takistama.

Kõigepealt rammis Venemaa piirivalvelaev Ukraina puksiiri (video), seejärel tõi Venemaa Kertši silla alla tankeri ja väitis, et liiklus on madalikule sõitnud tankeri tõttu suletud.

Kui Ukraina laevad ootama jäid ja endiselt läbilaskmist nõudsid, arenes olukord selleni, et Venemaa avas kõigepealt Ukraina laevade pihta tule. Seejärel hõivasid Vene eriüksuslased Ukraina laevad ning neid hakati Kertši sadama suunas pukseerima. Ukraina teatel sai laevade hõivamise käigus haavata kuus Ukraina sõdurit, Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus (FSB), mille ülesannete hulka kuulub ka piirivalve, on teatanud kolmest haavatud ukrainlasest.

Nii laevad kui ka Ukraina meremehed on endiselt Vene võimude käes ning meremeeste üle on asutud kohut mõistma. Ukraina ja tema liitlased peavad juhtunut järjekordseks rahvusvahelise õiguse jämedaks rikkumiseks, Kreml omakorda süüdistab Kiievit provokatsioonis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: