Uus raport USA senatile näitab Vene desinformatsiooni ulatust

Venemaa desinformatsiooniga seotud Facebooki-reklaamid.
Venemaa desinformatsiooniga seotud Facebooki-reklaamid. Autor/allikas: AP/Scanpix

Ajalehe Washington Post kätte on jõudnud USA senati luurekomiteele edastatava värske raport mustand, mis on väidetavalt seni kõige põhjalikum analüüs desinformatsioonikampaaniast, mida Venemaa 2016. aasta USA presidendivalimiste ajal läbi viis.

Raportist tuleb välja, et Moskva kasutas kõiki suuremaid sotsiaalmeediaplatvorme, et edastada sõnumeid, pilte, videomaterjale, mis olid ette valmistatud selleks, et suunata inimesi Donald Trumpi poolt hääletama ning teda päris valituks osutumist jätkuvalt toetama. Samal ajal kasutas Venemaa kampaania sotsiaalmeediat selleks, et õõnestada Trumpi võimalike vastaste populaarsust ning suunata tema konkurentide potentsiaalseid toetajaid valimisprotsessist eemal hoidma, kirjutab Washington Post.

Ehk parempoolseid valijaid suunati järjekindlalt relvakandmisõiguse ja immigratsiooni pärast muretsema. Mustanahaliste ja latiinode puhul aga üritati kahandada nende valijate usaldust kogu valimisprotsessi vastu.

Raport põhineb tehnoloogiahiidude poolt edastatud miljonitel ja nüüdseks kahtlaseks osutunud postitustel ning selle on koostanud Oxfordi ülikooli Computational Propaganda Project ja veebianalüüsifirma Graphika. Vabariiklase Richard Burri ja demokraat Mark Warneri juhitud senati luurekomitee kavatseb raporti koos ühe teise raportiga avalikustada hiljem sel nädalal. Senati luurekomitee esindajad keeldusid teemat Washington Postile hetkel veel kommenteerimast.

Autorid toovad muuhulgas välja ka selle, kuivõrd aeglaselt reageerisid sotsiaalmeediafirmad desinformatsioonikampaaniale ning kui kaua kulus neil selleks, et uurijatega koostööd teha.

Raportis avaldatakse ka laiemat muret selle pärast, millist mõju võivad sotsiaalmeediaplatvormid poliitilisele debatile kõikjal maailmas avaldada. Raporti autorid hoiatavad, et suurfirmad, milles kunagi nähti näiteks Araabia kevadel vabanemise ja sõnavabaduse sümboleid, on nüüd saanud ohuks demokraatiale.

"Sotsiaalmeediast on saanud loomuliku kollektiivse kriitika ja kodanikualgatuste koordineerimise infrastruktuuri asemel hoopis tehnoloogiline vahend sotsiaalseks kontrolliks, mida manipuleerivad kavalad poliitilised konsultandid ning mis on ligipääsetav poliitikutele nii demokraatiates kui ka diktatuurides," on kirjas raportis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: