Reps: kantsler Varraku lahkumise järel otsustas asekantsler Reimand ametisse jääda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Haridus- ja taedusminister Mailis Reps tunnistas, et kui algul olid Tea Varraku kriitikute seas ministeeriumist lahkunud inimesed, siis kriisi lõpus ka praegused töötajad. Varraku lahkumine kantsleri ametikohalt tõi kaasa selle, et novembris ootamatult asekantsleri ametist lahkumisest teatanud Indrek Reimand otsustas ümber ja jätkab senisel ametikohal. Minister Mailis Reps ei välista, et on veel ametnikke, kes plaanisid töölt lahkuda, kuid Varraku lahkumise järel otsustavad edasi tööle jääda.

Milline oli töömeeleolu neljapäeva hommikul haridus- ja teadusministeeriumis?

Ma usun, et töömeeleolu oli rahulik. Viimased päevad on olnud üsna rasked, inimesed on olnud üsna suures ärevuses. Ega keegi ei taha, et tema asutusest räägitakse nii negatiivses võtmes, sest tegelikult tehakse ju suurepärast tööd.

Kas te kohtusite kolmapäeval kantsler Tea Varrakuga ja millest te rääkisite?

Tea Varrakuga oli kohtumine ülipõgus, mul oli aega ainult 10-15 minutit ja see oli pigem isiklikku laadi kohtumine. Pikem jutuajamine tulevikueesmärkidest pidi olema täna, aga enne seda jõudis ta teha avalduse.

Kes teda siis ikkagi survestas?

Ta tundis, et nii asutus kui ka ta ise isiklikult on sattunud nii tugevate rünnakute alla, et tal on õigem astuda kõrvale.

Samas te maksite kantslerile novembri lõpus 8200 eurot preemiat kvaliteetse töö eest. See ei lähe kuidagi kokku sellega, mis viimastel päevadel kantsleri puhul välja on tulnud.

Kui me võtame ministeeriumi töökava ja asutuse, mille juht ta oli, olen ma endiselt veendunud, et haridus- ja teadusministeerium on teinud väga head tööd. Meil on väga ambitsioonikad plaanid ka järgmiseks aastaks. Võtame suured paketid alates kõrgharidusest, ülikoolide halduslepingutest, kõrgharidusseaduse, uue kutsehariduseseaduse, uued põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse alused. Meil on olnud sadade partneritega arutelud, kuhu me läheme edasi aastani 2035. Kõikide nende tegevuste ees on loomulikult maja juht ehk kantsler. Isiklikud suhted ja üsna teravad noodid, mis nüüd on välja tulnud, ei olnud novembri lõpu seisuga teada.

Kas need teravad noodid tulid maja seest või tulid ajakirjandusest?

Seekord tulid nad pigem ajakirjanduse vahendusel. Aga lõpuks jõudsid need ka maja sisse. Kui alguses olid eeskõnelejad pigem lahkunud töötajad, siis viimaste tundide ja päevadega laienes ka see ring, kes tuli maja seest.

Kas vastab tõele, et kantsleri alluv personaliosakond kogus allkirju kantsleri toetuseks?

Ma ei oska seda kinnitada ega ka umber lükata. Tõenäoliselt ministri käest seda ei küsitud.

Kas te olete pöördunud Indrek Reimandi poole, et ta pööraks oma otsuse umber ja jätkaks asekantslerina?

Jah.

Mis oli tema vastus?

Jah.

Ja me saame nüüd öelda, et Reimandi otsus jätkata asekantslerina on seotud Tea Varraku eilse otsusega?

Jah, nii on Indrek Reimand selle sõnastanud.

Kas on veel majas inimesi, kes on avaldanud soovi tagasi pöörduda?

Liialt vähe aega on praegu mööda läinud, et ma oskaks seda kommenteerida. Aga see on võimalik.

Kuidas te oma rolli selles kõiges näete? Kas teil ministrina on mingi vastutus toimunus?

Jah, loomulikult minister vastutab, et hariduspoliitiliselt saaksid eesmärgid teostatud. Nagu ma ütlesin, ministeerium on teinud suurepärast tööd, loomulikult on meil ametnikkonna tasandil olnud väga palju ootusi ja vaidlusi. Ühelt poolt on see väga hea tulemus, aga teiselt poolt olen ministrina väga kurb, et selles valdkonnas tekivad väga isiklikud ja kurvad noodid.

Kes saab järgmiseks kantsleriks?

Liiga vara öelda, tõenäoliselt vaatame kõigepealt majas ringi. Võtame hästi rahulikult aga kõik see on toimunud alles eile hilisõhtul.

Kas peaminister Jüri Ratas oli see inimene, kes teile ütles, et liiga palju probleeme on kuhjunud ministeeriumis ja kantsler peab lahkuma.

Jüri Ratas küsis minult, mida öelda.

Ma ei saanud sellest vastusest aru.

Need signaalid ei tulnud Jüri Rataselt mulle, vaid Jüri Ratas sai need signaalid haridus- ja teadusministrilt.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: