USA eriesindaja ISIS-e vastase koalitsiooni juures lahkub protestiks ametist

Brett McGurk
Brett McGurk Autor/allikas: Stephanie McGehee/Reuters/Scanpix

USA eriesindaja ISIS-e vastase koalitsiooni juures Brett McGurk teatas laupäeval, et astub tagasi protestiks president Donald Trumpi otsuse vastu tuua Ühendriikide sõdurid Süüriast ära.

McGurk ütles kõigest 11 päeva tagasi, et ISIS-e alistunuks pidamine on hoolimatu ja seetõttu oleks USA vägede Süüriast väljatõmbamine rumal. Ühendriikide diplomaat otsustas Trumpi otsuse tõttu oma varasema plaani veebruari keskpaigas ametist lahkuda ettepoole tuua.

McGurki nimetas 2015. aastal ametisse USA eelmine president Barack Obama ja Trump otsustas ta võimule saades ametisse jätta.

Eriesindaja ütles oma lahkumiskirjas välisminister Mike Pompeole, et pühasõdalased on küll põgenema löödud, kuid mitte veel alistatud ja USA vägede enneaegne Süüriast äratoomine loob uuesti tingimused, mis aitasid ISIS-el esile kerkida.

McGurk viitas kirjas ka ISIS-e vastase sõjalise kampaania hoogustamise najal saavutatud edule, kuid lisas, et töö ei ole veel tehtud.

Eriesindaja kirjast andis uudisteagentuurile AP ülevaate selle sisuga kursis olev anonüümsust palunud allikas.

McGurki tagasiastumine jõustub 31. detsembril.

Tema tagasiastumisteade järgneb Ühendriikide kaitseministri James Mattise lahkumisteatele kahe päeva eest. Mattis andis lahkumiskirjas Trumpile mõista, et nende erinevad vaated ei ole enam lepitatavad ja presidendil on õigus töötada koos kaitseministriga, kellega tema vaated paremini ühtivad.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: