Peaminister: oma tervisega tuleb hakata tegelema varem kui vanuses 40 pluss

Jüri Ratas
Jüri Ratas Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

See, et me hakkame tegelema oma tervisega alles vanuses 40 pluss, ei ole õige, ütles eelmisel aastal ise 40-aastaseks saanud peaminister Jüri Ratas ETV pikemas intervjuus.

Saatejuht Urmas Vaino küsis peaministrilt, kas eelmisel suvel 40-aastaseks saanud Ratas on juba käinud arsti juures ja lasknud oma eesnääret kontrollida. Ratas vastas, et seda võiks iga mees teha palju varem kui 40-aastaseks saades.

"Kui me räägime eesnäärmest, siis see on seotud PSA prooviga või markeriga veeniverest ja ma siin intervjuus kutsun üles meesterahvaid üles ka seda markerit kontrollima ja seda võiks teha varem kui vanuses 40 pluss," sõnas Ratas.

Peaministri sõnul tuleb inimesel endal oma tervise eest hoolt kanda nii palju kui võimalik, sest see aitab vältida tervisehädade krooniliseks muutumist. Lisaks vähendab see ka riigi rahalist koormust kui inimesed on tervemad.

"Kuidas liigume, mida sööme, kui palju suitsetame, kui palju tarbime alkoholi. Kui praegusel hetkel ei tundu see oluline, siis 10-20 aasta pärast lööb ikka välja. /.../ Olgu need kõige lihtsamad proovid, mida me saame teha oma esmatasandi arsti juures. Olgu see vereproov, EKG või uriini proov. Ei oleks sugugi halb kui teha vanuses 30-35 pluss iga mõne aasta tagant koormustest," rääkis Ratas.

Ratas ütles ka, et tema ei vastandaks perearste ja EMO-sid ehk erakorralise meditsiini osakondi, kuhu inimesed eelistavad pöörduda. 

"Miks inimesed lähevad EMO-sse ja mitte perearstile? Üks asi on nädalavahetused kui ei saa oma perearsti kätte. Või kui saab perearsti kätte, siis ei saa kohe aega. Kindlasti ei saa öelda, et ärge üldse EMO-sse minge. Kui inimene tunneb end halvasti, siis tuleb EMO-s ära käia ja saada kindlus, et midagi hullu pole. Küsimus on ju selles, mis põhjusel me EMO ukse taha läheme. Kas köha ja nohu pärast või kui on rinnus valu? Kui viimane, siis on mõistlik minna EMO-sse."

Teise võimalusena märkis Ratas digiregistratuuri, mis peaks tema hinnangul aitama vältida dubleerimist ja visiitide ärajäämist.

"Täna näeme nii palju dubleerimist, isegi kolmes kohas enda arstile kirja panekut igaks juhuks. Ja ka seda, et visiidid jäävad ära."

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: