Ministeerium: Huawei tulek meie esinduse kõrvale Brüsselis pole probleem

Huawei esindus (esiplaanil), taamal Eesti esinduse hoone.
Huawei esindus (esiplaanil), taamal Eesti esinduse hoone. Autor/allikas: ERR/ kuvatõmmis

Välisministeeriumi hinnangul ei kujuta Hiina tehnoloogiafirma Huawei küberkeskuse rajamine Eesti Euroopa Liidu esinduse hoone naabrusse julgeolekuprobleemi.

"Eesti esindus EL-i juures on kaitstud nii välisesinduste füüsilise julgeoleku kui ka infotehnoloogiliste seadmete julgeoleku nõuete kaudu. Meie esindused on ehitatud selliselt, et mistahes naabri puhul võiksime samades ruumides rahulikult edasi töötada," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Inga Bowden teisipäeval rahvusringhäälingule (ERR).

Tema sõnul teatas Huawei 2018. aasta kevadel, et peagi avatakse Brüsselis Huawei Euroopa küberkaitse keskus. Keskus asub samal tänaval mis Eesti alalise esinduse EL-i juures aadressil rue Guimard 11/13, Huawei keskus hakkab paiknema aadressil rue Guimard 9.

"Eesti teada on tegemist juhusliku asukohavalikuga ehk siis eesmärgiks pole kolida Eesti esinduse vahetusse lähedusse," märkis Bowden.

"Meie ohuhinnangus ei ole arvestatud ei sõbraliku ega vaenuliku naabriga, vaid elementaarsete ohutus- ja turvanõuetega. Sellest tulenevalt ei näe me vajadust täiendavate turvanõuete rakendamiseks või uute ohuhinnangute koostamiseks. Üritame alati olla tähelepanelikud ja korrektsed, ka küberhügieeni valdkonnas, kus lähtume nii varasemalt Eesti, Euroopa Liidu kui ka NATO poolt välja töötatud infoturbe meetmetest," rääkis välisministeeriumi avalike suhete osakonna peadirektor Bowden.

Lääneriikide suhtumine Huaweisse on muutunud üha kahtlustavamaks, kuna Hiina ettevõtte järgib oma maa seadusi, mille kohaselt on Hiina julgeolekuasutustel õigus saada ligipääs ettevõtte pakutavatele sideseadmetele. Huawei on üks väheseid ettevõtteid, mis suudab rajada uusi, 5G sidevõrke.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: