Saksamaa ei kavatse takistada Huawei osalemist 5G-võrkude väljaehitamisel

Huawei
Huawei Autor/allikas: Reuters / Scanpix

Saksamaa sideregulaator Bundesnetzagentur andis mõista, et ei kavatse Hiina tehnoloogiaettevõtet Huawei hoolimata USA survest 5G-võrkude väljaehitamisest julgeolekukaalutlustel kõrvale jätta.

"Bundesnetzagenturi seisukoht on, et ühtegi varustuse tarnijat, kaasa arvatud Huawei, ei peaks välistama," ütles Saksa sideameti juht Jochen Homann ajalehele Financial Times.

USA valitsus on korduvalt kutsunud Euroopa riike üles keelama Huawei pakutava tehnika kasutamise 5G võrkude väljaehitamiseks, väites, et Hiina võib kasutada Huawei tehnoloogiat spionaažis või kübersabotaažide korraldamiseks. USA suursaadik Saksamaal hoiatas märtsis oma kirjas Saksa valitsust, et Ameerika Ühendriigid võivad kaaluda luurekoostöö piiramist, kui Huaweil võimaldatakse osaleda 5G võrkude väljaehitamisel.

Huawei on USA väited tagasi lükanud, kuid mõned selle liitlased nagu Austraalia ja Uus-Meremaa on juba otsustanud järgida Ühendriikide suuniseid ja keelanud Huawei kaasamise oma telekommunikatsioonivõrkude mõnede osade väljaehitamisse.

Homanni sõnul tahab Saksa sideregulaatror näha siiski konkreetseid tõendeid Huawei poolt lähtuvast oust. "Bundesnetzagentur pole saanud ühtegi konkreetset tõendit Huawei vastu. Samuti ei ole me teadlikud, et mõni teine Saksamaa amet oleks saanud selle kohta usaldusväärseid andmeid," ütles Homann.

Saksa sideagentuur alustas 5G sageduste oksjone eelmisel kuul, tegevuslubade pärast võistleb neli operaatorit - Deutsche Telekom, Vodafone, Telefónica ja Drillisch - mis on esitanud pakkumised kokku rohkem kui 22,5 miljardi euro väärtuses. Pärast enampakkumise lõppu saavad ettevõtted alustada viienda põlvakonna võrkude väljaehitamist, milles Huawei võib hakata mängima võtmerolli.

Homann viitas, et Huawei eemalejätmine võib põhjustada probleeme Deutsche Telekomile ja selle konkurentidele. "Kõik operaatorid töötavad nagunii Huawei tehnoloogiaga.Lisaks on Huaweil selles valdkonnas suur hulk patente. Kui Huawei jätta turult kõrvale, siis võib see tähendada digitaalsete võrkude väljaehitamise viibimist," rääkis Homann.

USA ja teise julgeolekumurede leevendamiseks avaldas Bundesnetzagentur märtsis uute turvameetmete juhendi kava, mida veel valdkonna ettevõtete ja valitsusasutustega läbi räägitakse. Selles öeldakse, et tehnikat võib osta ainult usaldusväärsetele pakkujatelt, mis "järgivad ühemõtteliselt riiklikke turvastandardeid ja telekommunikatsiooni saladuse nõudeid".

"Kui Huawei järgib kõiki nõudeid, siis ta võib osaleda 5G võrkude väljaehitamises," märkis Homann. Ta viitas, et operaatorid peavad olema eriliselt hoolikad süsteemide pakkujate valimisel ja turvalisusega seotud komponente võib kasutada üksnes siis, kui need on läbinud IT-turvalisuse kontrolli heakskiidetud testijate juures ja sertifitseeritud föderaalses infoturvalisuse ametis (BSI)".

Aga sideametil poolt ei tule mingeid nõudeid mõne kindla kompanii suhtes, märkis Homann Financial Timesile.

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: