Reps pakub Kohtla-Järve riigigümnaasiumi loomiseks kaht lahendust

Haridusminister Mailis Reps Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi rahvaga kohtumas
Haridusminister Mailis Reps Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi rahvaga kohtumas Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Haridusminister Mailis Reps pakub Kohtla-Järve riigigümnaasiumi loomiseks valitsuskabinetile kaht lahendust: kas avada gümnaasium eestikeelsena, kuid üleminekuperioodil osaliselt venekeeles õppimise võimalusega või luua riigigümnaasiumi eestikeelne filiaal.

Pärast kohtumisi Kohtla-Järve gümnaasiumide õpilaste, töötajate, lapsevanemate ja kogukondade esindajatega ning põhjalikku arutelu haridusspetsialistidega otsustas Reps esitada neljapäeval valitsuskabinetile kaks alternatiivlahendust Kohtla-Järve riigigümnaasiumi rajamiseks. Mõlema variandi puhul alustab Kohtla-Järve riigigümnaasium tööd tänavu 1. septembril, teatas haridusministeerium.

Esimese lahenduse kohaselt on riigigümnaasium eestikeelne, kus avamisele järgneb üleminekuperiood, mil säilib võimalus haridust omandada ka osaliselt eestikeelses õppes. Viimane on mõeldud õppuritele, kes kõikides ainetes eestikeelseks õppeks kohe valmis ei ole. Neile õpilastele tagatakse lisatugi, et nende eesti keele oskust parandada.

Teise lahenduse puhul luuakse praeguse Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi gümnaasiumiastme baasil riigigümnaasiumi filiaal, kus toimub õpe ainult eesti keeles. Selle lahenduse puhul saavad õpilased ise otsustada, millises õppekohas nad õppima asuvad.

Repsi sõnul tingis kahe alternatiivi väljapakkumise asjaolu, et Kohtla-Järve riigigümnaasiumi õppekeelega seonduv on tekitanud kohapeal pingeid.

Ta ütles, et riik plaanib Ida-Virumaa hariduse arendamiseks ja heade õpetajate töölekutsumiseks hakata maksma maakonnas töötavatele õpetajatele 30 protsendi suurust palgalisa, milleks on arvutuste kohaselt tarvis kuni 12,8 miljonit eurot lisaraha aastas.

Lisaks suuremale palgale ja lähtetoetusele aitab õpetajaid motiveerida soodne elamispind ja paindlikud transpordivõimalused, keeleõppe toetamine, näiteks keeleõppeks kuluva aja arvestamine tööaja hulka.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: