Üha rohkem venekeelseid lapsi tahab minna Kohtla-Järve eestikeelsesse kooli

Foto: ERR

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi ümber tekkinud segaduses on eestikeelse kooli loomise ühe vastuargumendina toodud seda, et viimastel aastatel on Kohtla-Järve linna ainsas eestikeelses koolis olnud lõpetajaid väga vähe. Tegelikult on olukord ajutine ning aina sagedamini soovitakse ka vene lapsi panna Kohtla-Järvel eesti kooli.

Eelmise aasta lõpust kerkiv Kohtla-Järve riigigümnaasium ehitatakse 300 õpilasele. Eestikeelse kooli pooldajad soovivad, et uues koolis algaks juba sel sügisel õppetöö eesti keeles. Peaminister Jüri Ratas ütles esmaspäeval, et see pole koolimaja suurust arvestades mõistlik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Küsimus on nüüd selles, et kui tuleb sinna uus riigigümnaasium ja ta on 1. septembrist 2019 eestikeelne, siis kustkohast me need õpilased võtame. Koolis, mis ehitatakse 300 õpilasele, ei pea ma õigeks, et seal hakkab õppima vaid 30," rääkis Ratas.

Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi direktori Anne Endjärve sõnul oli väikeste lendude põhjuseks asjaolu, et lapsed läksid Jõhvi riigikooli. Kui selgus, et Järve gümnaasium suudab anda riigikooliga võrreldes kvaliteetsemat haridust, siis kahe aastaga gümnasistide arv peaaegu kahekordistus.

"See usaldus, mis tuli, kui me ootasime iga aasta 15 ja sul on 44 inimest vestlusel, oli väga hea tunne," ütles direktor.

Kohtla-Järve ainsa eestikeelse kooli õpilastest on 40 protsenti pärit venekeelsetest peredest. Venelased valivad riigikeelse õppeasutuse põhjusel, et oma tulevikuplaane tahetakse siduda Eestiga.

"Sest ma elan Eestis ja riigikeel on eesti keel. Kõrgemates õppeasutustes toimub õppetöö eesti keeles ja see on ka tööle kandideerimisel väga vajalik," põhjendas Järve gümnaasiumi õpilane Angelika Hainatskaja.

Kohtla-Järve eestikeelse kooli eestkõneleja Mare Roosileht tõdes, et eestikeelse riigigümnaasiumi rajamine on tulevikku silmas pidades vajalik ka vene noortele. Riigikoolis õppida soovivatele vene põhikoolidest tulnud lastele on vaid vaja tagada õppetugi.

"Me tahame ju kõik seda, et Ida-Virumaa noored, sõltumata rahvusest, saaks eesti keele selgeks, et nad saaksid edasi õppida. Meie suurettevõtted ootavad spetsialiste, kes valdavad eesti, vene ja inglise keelt. Antud juhul on vaid üks lahendus, mis selle võimaluse annab - see on see, et loodav kool saab olema 100 protsenti eestikeelne," rääkis Roosileht.

Kohtla-Järve Järve gümnaasiumis on kokku 422 õpilast, kellest 88 õpib gümnaasiumiosas. Haridusministeerium on põhjendanud Järve gümnaasiumi sulgemist sellega, et õpilasi on vähe. Ja kui vaadata kaht viimast aastat, siis see vastab tõele - lõpetajaid on olnud alla 17. Aga kui vaadata viimase viie aasta peale, siis on languse üheks põhjuseks 2015. aastal Jõhvis avatud Virumaa esimene riigigümnaasium, kuhu paljud õpilased läksid õppima, lootuses saada tugevas riiklikus koolis hea haridus.

Järve gümnaasiumis on gümnaasiumieelikuid 81 ehk potentsiaalseid gümnaasiumisse astujaid ja selle lõpetajaid on rohkem kui paaril viimasel on olnud.

Õpilased on koolist lahkunud ka selle pärast, et Järve kooli tulevik on olnud lahtine. Selgi kooliaastal on sel põhjusel lahkujaid olnud kümmekond.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: