Rene Kundla: riigigümnaasiumi uue maja avamine ei saa sisust olulisem olla

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi ettevalmistusega seotud ajanappus on tekitanud olukorra, kus iga hinnaga sügisest uue maja lastega täitmise soov oleks mõistlik asendada mõttega, et võib-olla tasub aeg maha võtta, kirjutab Rene Kundla oma kommentaaris.

"Vedur, peatu; rongirattad, ärge ragisege; reisisaatja, tõmba käsipidurit." Kohtla-Järvele kerkiva riigigümnaasiumi rajajatel tasuks mõelda sellele sõnumile, mis kõlas 1965. aastal Mosfilmi kultusteoses "Operatsioon Õ" Juri Nikulini tegelaskuju Balbesi esitatud laulus.

Suheldes inimestega ja jälgides sotsiaalmeedias eri gruppides toimuvat võin öelda, et haridusministeeriumi viimased sammud on Ida-Virumaal tekitanud segadust nii vene kui ka eesti lastevanemates.

Haridusministeeriumi kehv kommunikatsioon

Haridusministeeriumist tuli 17 päeva jooksul kolm vastuolulist sõnumit. Alguses anti teada, et vastu tulles eesti kogukonna soovidele on uues koolis õppekeel eesti keel. Vene lapsed, kes emakeeles õppida tahavad, saavad riigigümnaasiumisse minna kümne kilomeetri kaugusel olevasse Jõhvi kooli. Üleminekuperioodiks lubati sügisel luua vene osakond vaid 11. ja 12. klassis õppijatele.

Seejärel teatati, et see lubadus vajab põhjalikku kaalumist. Parema pildi saamiseks kavatseti lisaks linnavõimudele ja koolijuhtidele kohtuda ka Kohtla-Järve õpilaste ja hoolekogude esindajatega.

Lubatud kokkusaamisi siiani veel plaanitakse. See ei takistanud eelmisel nädalal haridusminister Mailis Repsi teatamast, et algse plaaniga võrreldes ei muudeta midagi. Ehk sügisel avatavas koolis on kaks õppekava: eestikeelne ning eesti-vene segakeelne. Seda toetas ka peaminister Jüri Ratas.

Kakskeelne kool oli kavas juba 2013. aastal

Sellega tõmbasid keskerakondlased endale taas paljude silmis peale venemeelse partei teki ning valimiseelset aega kasutades hakkasid oponendid neid süüdistama Ida-Virumaa eestluse hävitamises.

Õigluse huvides tuleb märkida, et kahe õppekavaga koolist on Kohtla-Järve puhul räägitud 2013. aastast saati ehk alates sellest ajast, kui teema esimest korda päevakorda tuli. Kuue aasta jooksul on olnud haridusministreid nii Keskerakonnast, Isamaast, Reformierakonnast kui ka Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast. Võimul olles ei teatanud neist keegi, et nad soovivad Kohtla-Järvele rajada vaid eestikeelse gümnaasiumi.

Tekib õigustatud küsimus, miks kohalik eesti kogukond tõstis häiret alles siis, kui uue koolimaja seinad juba kerkima hakkasid ning kooli avamiseni oli jäänud vähem kui aasta. Põhjust tuleb otsida sellest, et koolile direktoriks valitud Irina Putkonen ei suutnud tööl oldud ajaga hajutada kahtlusi, et ta ei ole mõjutatud venekeelsest valijast tugevalt sõltuvast keskerakondlikust Kohtla-Järve linnavõimust. Seda enam, et Kohtla-Järve slaavi põhikooli juhina on parteitu Putkonen kandideerinud valimistel Keskerakonna nimekirjas. Tekkinud segaduses otsustas Irina Putkonen kuu aega tagasi, et tervislikum on direktori ametist loobuda.

Uuele direktorile tuleb anda aega atra seada

Nii on koolil praegu ajutine juht ja alles sel nädalal kavatseb haridusministeerium uue direktori leidmiseks välja kuulutada konkursi. See halvab aga kogu kooli ettevalmistava protsessi, sest väga raske on leida kooli töötajaid, kui ei teata, kes saab selle juhiks.

Oleks mõistlik, kui uus direktor saaks rahulikult silma peal hoida uue maja kerkimisel, panna paika õppesuunad ja kohtuda koolile oluliste inimestega. Seda enam, et ka haridusministeerium on toonitanud, et keeleteemast olulisem on keskenduda kooli sisule ehk hariduse tasemele. Võrdluseks – Jõhvi riigigümnaasiumi juht sai paika peaaegu kaks aastat enne kooli avamist.

Kokkuvõttes võib öelda, et kui haridusministeerium tõmbaks kogu protsessile pidurit, oleks selle üle rõõmsad tõenäoliselt kõik osalised. Alates õpilastest, kes saavad sügisel minna oma aastatega armsaks saanud kooli, ning lõpetades ehitajatega, kes ei peaks kvaliteedi arvelt kiirustama niigi eri põhjustel ajakavast maha jäänud uue koolimaja ehitusega.

Aeg on ju näidanud, et kiirustada pole enam kuhugi, sest algsete plaanide kohaselt pidi riigigümnaasium Kohtla-Järvel uksed avama juba kolm aastat tagasi. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: