USA analüütik: suhtluskanal Põhja-Koreaga on avatud, tuleb aeg maha võtta

Foto: Reuters/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea juhi Kim Jong-uni Vietnami tippkohtumisele ei pandud küll suuri lootusi, kuid samas oli paljudele üllatus, et liidrid läksid koju varem ja ilma igasuguse tulemuseta, nentis saade "Välisilm".

"Me tegelikult ei oleks pidanud olema üllatunud, sest kõik on võimalik. Lihtsalt, tavaliselt tehakse sellisteks kohtumisteks väga palju eeltööd, aga Põhja-Koreaga oli ettevalmistusteks aega ainult mõni nädal," kommenteeris Mõttekoja Council on Foreign Relations analüütik Scott Snyder.

Kim Jong-unile jagus Trumpil aga vaatamata kõigele ainult häid sõnu. "Meie vahel on soojus. Ma loodan ja arvan, et nii jääb," teatas ta.

Põhja-Korea liider ei ole aga ainus autokraat, kelle vastu Trump on sümpaatiat näidanud. Ta on mitu korda rääkinud vastastikusest austusest Hiina riigipea Xi Jinpingiga ja kinnitanud häid suhteid Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Snyderi sõnul soovib Trump endiselt teha kokkuleppeid nagu ärimees ja talle meeldib, kui on selge, kellega on vaja selleks rääkida. "Niimoodi käitudes on ta ka kindel, et ta on kõige keskmes. Seega, nendele tippkohtumistele keskendumine, soov olla peamine otsuste tegija, minu arvates see toidab presidendi vajadust ennast reklaamida."

Analüütik lisas, et seda tähelepanu annaks USA rahvuslikes huvides ära kasutada, kuid praegu ei ole president seda suutnud teha. Eriti kui rääkida inimõigustest.

"Kongressis on palju ebamugavust, kui Trump ja autokraadid teevad avaldusi või peavad vestlusi, milles mainitakse inimõigusi, ja siis president ütleb, et "ta kinnitas mulle, et nii need asjad ei juhtunud ja ma usun teda". Ma arvan, et kongressi liikmete vaatevinklist on see suur löök USA usutavusele maailma demokraatia juhina," sõnas Snyder.

Trump sattus ka seekord suure kriitikatule alla, kui rääkis pärast Kim Jong-uniga kohtumist Ameerika üliõpilasest Otto Warmbierist. Põhja-Korea vahistas Warmbieri mõni aasta tagasi, sest väidetavalt varastas turistina riiki saabunud noormees propagandaplakati. 2018. aastal saatis diktatuuririik vanglakaristust kandnud Warmbieri USA-sse tagasi vegetatiivses seisus. Kolm päeva hiljem ta suri.

"Kim Jong-un ütles, et ta ei teadnud sellest ja ma usun teda," sõnas Trump nüüd Vietnamis.

"Ma ei näe Põhja-Korea liidrit sõbrana. Me teame, mis Ottoga juhtus ja mida see riik tegi. Ma toetan presidendi püüdlusi neid tuumavabaks muuta, aga mul ei ole mingit kahtlust, mis inimene see diktaator on," kommenteeris parteikaaslasest presidendi sõnu USA esindajatekoja vabariiklaste juht Kevin McCarthy.

Vaatamata kõigele leiab Snyder, et Trumpi administratsioon võib jõuda Põhja-Koreaga kokkuleppele, millega ollakse rahul ka kongressis. Ta lisas, et enne Vietnami tippkohtumist kardeti, et Trump võib Kim Jong-uniga teha halva kokkuleppe, sest presidendil on kodus palju probleeme. Läks aga pigem vastupidi.

"Ma arvan, et seekord minema kõndimine pigem suurendab selle protsessi usaldusväärsust ja see on paljastanud lõhe, mille mõlemad pooled peavad sulgema," lausus Snyder.

Snyder märkis, et kuna Trump on nüüd vajaliku suhtluskanali Põhja-Koreaga avanud, siis tuleks edaspidi võtta aeg maha, lasta mõlema riigi diplomaatidel omavahel läbi rääkida ja alles siis tulla tagasi liidrite tippkohtumise juurde. Ainult nii on võimalik aru saada, mis on teise poole tegelikud eesmärgid. "Me peame meeles pidama, et üritame lahendada 70 aasta pikkust vaenulikkust ja umbusaldust mõlema poole vahel."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: