X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Mõttekoda: Põhja-Korea raketipolügoonil on märgata tegevust

{{1551858240000 | amCalendar}}
Foto: CSIS/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea on alustanud uuesti tegevust Sohae raketipolügoonil, teatas USA mõttekoda teisipäeval.

USA mõttekoda Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskus (CSIS) järeldas eelpoolmainitut satelliidifotode põhjal.

Põhja-Korea loodeosa rannikul asuv Sohae on ametlikult rajatis satelliitide orbiidile saatmiseks, kuid kanderakettide mootoreid on lihtne monteerida lõhkepeaga rakettidele. Rahvusvaheline kogukond peab Pyongyangi kosmoseprogrammi relvakatsetuste kattevarjuks.

Põhja-Korea hakkas eelmisel suvel lammutama mitut rajatist Sohaes, kust saadeti orbiidile satelliite ja arendati raketitehnoloogiat. Tollal oletati, et sellega asus Põhja-Korea liider Kim Jong-un täitma lubadust, mille ta tegi juunis kohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga.

CSIS-i andmeil tuvastati ehitustegevus kaks päeva pärast Trumpi ja Kimi tippkohtumist Hanois ja selle eesmärk võib olla "näidata otsusekindlust vastuseks USA äraütlemisele" Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonide tühistamisest, ütlesid mõttekoja teadurid. 

Sohae polügoonil on tegevus olnud seisakus alates augustist, mis viitab sellele, et praegune tegevus on "sihilik ja eesmärgipärane", lisaid teadurid. 

Kim nõustus Sohae raketipolügooni sulgema septembris Pyongyangis kohtumisel Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga osana kokkulepitud usaldust loovatest meetmetest. Augustis tehtud satelliidifotode põhjal järeldas mõttekoda, et Põhja-Korea oli juba varem alustanud raketimootori katseplatvormi lammutamist. 

Tegevus on "ilmne" raketimootori vertikaalse katseplatvormi juures ja seda on näha ka rakettide stardiplatvormi juures asuva raketitransportimisstruktuuri ümbruses, teatas CSIS. 

Mõttekoja analüüsi järgi on Sohae rajatist "kasutatud varem satelliidistartideks", milleks on kasutatud "ÜRO sanktsioonidega keelustatud mandritevaheliste ballistiliste rakettide (ICBM) tehnoloogiat". 

Põhja-Korea lennutas Sohaest satelliite aastatel 2012-2016.

Lõuna-Korea luureteenistus (NIS) ütles sel nädalal briifingus parlamendisaadikutele, et on tuvastanud märke tegevusest Sohae polügoonil. 

Washingtonis asuva projekti 38 North direktor Joel Wit manitses ettevaatlikkusele, öeldes, et tõendid ei kinnita "ettevalmistusi ICBM-i katsetuseks". 

"Põhja-Korea pole Sohaes kunagi ICBM-i katsetanud - see on kosmosesõiduki stardipaik. Ettevalmistused mis tahes katsetuseks hõlmaksid ulatuslikku tegevust, mida fotod ei näita," sõnas ta. 

Trumpi ja Kimi kõrgete panustega teine kohtumine üheksa kuu jooksul lõppes neljapäeval Hanois plaanitust mitu tundi varem kokkuleppeta ja ühisavalduseta, kuid lubadusega kõnelusi jätkata.

Põhja-Korea raketirajatise taastamine oleks Trumpi sõnul suur pettumus

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et oleks "väga, väga pettunud", kui selguks, et Põhja-Korea Sohae raketipolügoonil käib tõepoolest ehitustegevus.

"Veel on liiga vara nägemaks, kas informatsioon Põhja-Korea ehitustegevuse kohta vastab tõele," ütles Trump.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: