Scaparrotti: Venemaa on peamine oht Atlandi-ülesele stabiilsusele

Kindral Curtis Scaparrotti.
Kindral Curtis Scaparrotti. Autor/allikas: Francois Lenoir/Reuters/Scanpix

Venemaa on peamine oht Atlandi-ülesele stabiilsusele ja julgeolekule, ütles NATO Euroopa liitlasvägede (SACEUR) juht Curtis Scaparrotti teisipäeval USA kongressi relvajõudude komitees kuulamisel.

"Venemaa on jätkamas naasmist strateegilise vastasena ja jääb peamiseks ohuks Atlandi-ülesele julgeolekule ja stabiilsusele," ütles USA kindral.

Pidades silmas seda, et Venemaa moderniseerib ja laiendab oma jõupositsioone, soovitab USA relvajõudude Euroopa väejuhatuse (EUCOM) tugevdada sõjaliste ühenduste heidutuspotentsiaali.

EUCOM soovitab ka edaspidi investeerida Euroopa logistilise taristu tugevdamisse ja võimalusse toetada USA kontingendi operatiivset paigutamist Euroopasse, sõnas Scaparrotti.

Scaparrotti ei toeta F-35 müümist Türgile

NATO Euroopa liitlasvägede juht (SACEUR) Curtis Scaparrotti ütles teisipäeval, et ei soovita USA-l müüa Türgile F-35 hävituslennukeid, kui Ankara kavatseb osta Vene raketitõrjesüsteemid S-400. 

Scaparrotti sõnul peaks Türgi loobuma plaanist osta Venemaalt sel aastal S-400 pind-õhk-tüüpi raketisüsteemid. 

Detsembris kiitis USA välisministeerium heaks raketisüsteemi Patriot müügi Türgile. Tehingu maksumuseks on 3,5 miljardit dollarit. Sõjalennukite F-35 kohaletoimetamine on lükatud edasi, kuni peetakse läbirääkimisi S-400 üle. 

NATO liikmetel Türgil ja USA-l on tekkinud lahkhelid Ankara kavatsuse tõttu osta Venemaalt õhutõrjesüsteeme S-400, sest sel juhul ei ole Türgi kaitsesüsteemid ühitatavad lääneliitlaste omadega. Ka rikuks Venemaalt raketisüsteemide ostmine USA sanktsioone.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: