Swedbanki nõukogu vabastas Bonneseni panga tegevjuhi ametist

{{1553762160000 | amCalendar}}
Foto: Svenska Dagbladet/Scanpix

Swedbanki nõukogu vabastas tegevjuht Birgitte Bonneseni vahetult enne neljapäeval toimuvat aktsionäride koosolekut ametist. Vastutusest teda aga ei vabastatud.

Nõukogu nimetas tegevjuhi kohusetäitjaks senise finantsjuhi Anders Karlssoni.

"Viimaste päevade arengud on pannud panga tohutu surve alla. Seetõttu otsustas nõukogu Birgitte Bonneseni ametist vabastada," ütles nõukogu esimees Lars Idermark.

Nõukogu algatas ka uue tegevjuhi otsimise.

Panga poolt avaldatud raporti järgi saab Bonnesen ametist vabastamisel 75 protsenti oma 24 kuu palgast, mis praeguse seisuga teeks 21,5 miljonit Rootsi krooni ehk ligikaudu 2,1 miljonit eurot.

Aktsionäride üldkoosolek hääletas Bonneseni vastutusest vabastamist 2018. aasta eest, mis reeglina on formaalne kinnitus tegevjuhi tegevusele, kuid seekord oli 74 protsenti hääletanutest vastu. See tähendab, et pangale jääb põhimõtteliselt võimalus endiselt juhilt kahjutasu nõuda.

Ülejäänud juhatuse liikmed jäid paika ja suuraktsionäride häältega vabastati nad ka üldisest vastutusest. Väikeaktsionärid selle sammuga rahul ei olnud ja leidsid, et Swedbank vajab veelgi suuremat muutust.

Juba enne korralisel üldkoosolekul toimunud hääletust teatas panga suuromanik, pensionifirma AMF, et pärast kolmapäevast teadet Swedbanki käsitleva uurimise laienemisest ei nõustu pank tegevjuhi 2018. aasta eest vastutusest vabastamisega. Samale seisukohale jõudsid ka suuraktsionärid Folksam ja Alecta.

Vastutusest vabastamine on peamiselt Rootsis ja Soomes kasutatav praktika, mis tähendab, et aktsionärid kiidavad heaks nõukogu ja tegevjuhi tegevuse eelmisel finantsaastal.

"Ma olen pangas olnud enam kui 30 aastat ning ma olen uhke kõige üle, mida ma pangas teinud olen. Absoluutselt, seda ma olen," ütles Bonnesen Expressenile.

Intervjueerija küsimusele, kas Bonnesen tunneb, et ei ole midagi valesti teinud, vastas Swedbanki eksjuht jaatavalt. Ta märkis, et viimased kuus kuud on olnud stressirohked, ent kõik saab korda. "Kui pank on su südamele lähedal, siis võitled selle eest, mida pead õigeks. Mina teen seda," rääkis ta Expressenile.

Ajakirjaniku küsimusele, mida ta edasi teha plaanib, vastas Bonnesen, et alustab nüüd uut elu.

Pärast aktsionäride üldkoosolekut peetud pressikonverentsil jäid panga ajutine juht ja nõukogu esimees kidakeelseks, kuid lubasid jätkata Rootsi ringhälingu SVT uuriva saate Uppdrag Granskning uuritud rahapesuga seotud 50 nime osas uurimist.

SVT ajakirjaniku Joachim Dyfermarki hinnangul ei ürita pank tegelikult tõde välja selgitada: "Suuromanikud ei ole huvitatud Swedbanki Baltikumi äritegevuse kohta tõe väljaselgitamisest. Mis on selle põhjuseks? Ma võin ainult oletada. Peaaegu ühelgi suuromanikul ei ole midagi võita tõe väljaselgitamisest. Kui asjad on nii halvasti, kui me arvame, siis nad kaotavad raha," kommenteeris ta "Aktuaalsele kaamerale".

Praegu jätkavad erienvate riikide ametiasutused Swedbanki rahapesu uurimist. Mis on aga praegu kindel, pank Eestist lahkuda ei plaani ja näeb seda oma koduturuna.

"Meil ei ole ühtegi plaani, vähendamaks oma tegevusi Balti riikides. Kolm riiki on osa meie neljast selgest koduturust," kommenteeris Swedbanki finantsjuht
ja juhatuse esimehe kohusetäitja Anders Karlsson.

"Aktuaalse kaamera" reporter Huko Aaspõllu viibis Stockholmis peetud pressikonverentsil kohapeal. Ta tõdes, et sellest oli keeruline aru saada, sest seda peeti rootsi keeles, ent põhisõnum oli, et uurimist toimunu kohta pank laiendada ei plaani. Pressikonverentsist võttis osa üle 900 panga aktsionäri, kellest suurem osa olid väikeaktsionärid. Pressikonverents oli nende jaoks esimene võimalus oma emotsiooni pangale välja näidata. Kuna Swedbanki aktsia on skandaali tulemusel langenud umbes 25 protsenti, siis see frustreeris väikeaktsionäre. Paljud neist on vanemaealised inimesed, kellele see on suur hoop ja teeb nad murelikuks. Eesti kliente sündmus ei mõjuta, kuivõrd pank oma äri ümber tegema ei hakka.

Bloombergi teatel oli neljapäevasel üldkoosolekul õhkkond hoopis erinev Swedbanki varasematest katsetest rahapesuga seonduvaid süüdistusi tagasi lükata. Panga nõukogu esimees Lars Idermark vabandas panga lähenemise eest ning ütles, et kahetseb sügavalt arenguid.

"Usaldus [panga vastu] on saanud hoobi," vahendas Bloomberg Idermarki avaldust.

Võrreldes rahapesukahtlustuse eelse ajaga on panga aktsia kukkunud pea 27 protsenti, pank on enda turuväärtusest kaotanud 6,15 miljardit eurot.

Bonnesen ütles pärastlõunases intervjuus Rootsi ajalehele Expressen, et tunneb, et pole mida valesti teinud.

Märgid olid õhus

Birgitte Bonnesen jäi neljapäeval toimuva aktsionäride koosoleku eel kolme suuraktsionäri poolt surve alla oma ametist loobumiseks, kirjutab The Financial Times.

Folksam, Alecta ja AMF - Swedbanki suuruselt teine, kolmas ja viies aktsionär - kinnitasid, et ei kavatse hääletusel Bonneseni tegevust heaks kiita.

"Isegi kui küsimus on kõigest kahtlustes, siis ... süüdistused on nii tõsised, et teisiti poleks võimalik käituda," ütles pensionifondi AMF juht Johan Sidenmark.

Bonnesen oli varem Swedbanki Balti operatsioonide juht.

Rootsi ringhäälingu SVT teatel on Swedbanki siseraport jõudnud järeldusele, et pank on oma Eesti harus jätnud märkimisväärses mahus täitmata rahapesuvastaseid kohustusi. Swedbank plaanib rahapesukahtluse valguses tugevdada oma nõukogu ning ettevõtte nimetamiskomitee tegi ettepaneku laiendada nõukogu koosseis seniselt üheksalt kümne liikmeni.

Bonnesen teatas möödunud nädalal, et on otsustanud pangas luua ka spetsiaalse rahapesu uurimise üksuse.

Kolmapäeval viis Rootsi majanduskuritegude uurimise talitus viis Stockholmis Swedbanki peakontoris läbi läbiotsimise seoses siseinfo avaldamise kahtlusega.

Rootsi majanduskuritegude uurimise ameti finantsturgude osakonna peaprokurör Thoma Langrot alustas veebruaris esialgset uurimist Swedbanki vastu seoses siseinfo ebaseadusliku avalikustamisega. Kahtlustus põhineb peamiselt Rootsi majanduslehes Dagens Nyheter avaldatud artiklil, et Swedbanki suurimad aktsionärid said eelinformatsiooni Swedbanki kaudu läbi viidud rahapesu kahtluste osas, mille tõi välja Rootsi ringhäälingu SVT saade Uppdrag granskning.

Swedbanki aktsionärid Stockholmis üldkoosolekule kogunemas. Autor: ERR

Swedbanki aktsionärid Stockholmis üldkoosolekule kogunemas. Autor: ERR

Swedbanki aktsionäride üldkoosolek Stockholmis 28. märtsil. Autor: ERR

Üks rootslane jagas Swedbanki aktsionäride üldkoosoleku toimumiskoha ees pesuvalgendit. Autor: ERR

Allikas: ERR / BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: