Jüri Ratase valitsus andis ametivande

{{1556539920000 | amCalendar}}

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase valitsus koos Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaaga andis esmaspäeval riigikogus ametivande.

Ratas luges oma teise valitsuse nimel ette ametivande teksti ning ministrid kirjutasid vandetekstile alla.

"Asudes täitma Vabariigi Valitsuse liikme kohustusi, olen teadlik, et kannan selles ametis vastutust Eesti Vabariigi ja oma südametunnistuse ees. Tõotan pühalikult jääda ustavaks Eesti Vabariigi põhiseaduslikule korrale ning pühendada oma jõu eesti rahva heaolu ja tuleviku kindlustamisele," öeldakse valitsuse liikme ametivandes, mille Ratas ette luges.

Uue valitsuse ministrid on keskerakondlased peaminister Jüri Ratas, haridus- ja teadusminister Mailis Reps, majandus- ja taristuminister Taavi Aas, regionaalminister Jaak Aab, sotsiaalminister Tanel Kiik, EKRE esindajad siseminister Mart Helme, rahandusminister Martin Helme, keskkonnaminister Rene Kokk, maaeluminister Mart Järvik ning väliskaubandus- ja IT-minister Marti Kuusik ja Isamaasse kuuluvad kaitseminister Jüri Luik, justiitsminister Raivo Aeg, välisminister Urmas Reinsalu, rahvastikuminister Riina Solman ja kultuuriminister Tõnis Lukas.

Keskerakonnal on 3. märtsil valitud riigikogu XIV koosseisus 25 saadikut, EKRE-l 19 ja Isamaal 12 esindajat.

President Kersti Kaljulaid nimetas uue valitsuse ministrid ametisse 24. aprillil. Kaljulaid allkirjastas pärast uue valitsuse ministrite ametivande andmist esmaspäeval oma otsuse, millega vabastas eelmise, 22. novembril 2016 ametisse astunud Jüri Ratase valituse ametist ning kinnitas ametisse uue, 29. aprillil 2019 ametivande andnud valitsuse.

Tegemist on Eesti iseseisvumise taastamise järel 16. valitsusega.

"Aktuaalne kaamera": president tõi riigikogu saali mitu sõnumit

President Kersti Kaljulaid tõi riigikogu saali mitu sõnumit. Ajakirjandusvabaduse toetuseks kandis president sinist-musta ja valget ning sõnumit "Sõna on vaba", vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mina seisan siin sinises, mustas ja valges ja ütlen, et sõna on vaba, aga kas ta tegelikult on, see on kõige rohkem ikkagi meie ajakirjanike endi teha. See on esinemisjulguses, see on ütlemisjulguses, see on enda sisemuses kinnitamises, et ka enesetsensuuri ikkagi ei ole. Loomulikult vabadusega kaasneb vastutus, üksteist alandada me ei tohi, üksteise kohta halvasti öelda ei ole ilus, üksteise mõtete kohta kriitikat teha, vägagi teretulnud," selgitas riigipea.

Vahetult enne Jüri Ratase uue valitsuse ametisse astumist kirjutas meedia peaminister Jüri Ratase nin väliskaubandus- ning infotehnoloogiaminister Marti Kuusiku hommikusest kohtumisest, kus peaminister küsis, kas kuuldused Kuusikust kui perevägivallatsejast vastavad tõele. President Kersti Kaljulaid jälgis valitsusliikmete ametivande andmist presidendiloožist, kuni järg jõudis minister Kuusikuni.

"Kui see lugu on nii, nagu see vahetult enne valitsuse ametivande andmist paistab olema, siis ma ei tahtnud olla sellel pildil. Aga kui osutub, et see lugu on tühi ja seal ei ole midagi, siis ma olen esimene, kes on valmis tõusma püsti, minema ja vabandama minister Marti Kuusiku ees," kommenteeris president Kaljulaid.

President naasis, kui järgmisena andis ametivande välisminister Urmas Reinsalu.

"Mina ei ole tõstnud kätt oma lähedaste vastu, käsi südamel. Kas ma olen tõstnud kätt kellegi vastu? Jah, enesekaitseks, vägivaldses olukorras, kus mind on rünnatud," ütles minister Kuusik ise.

Kuusik lisas, et enesekaitseks astus ta välja kui oli vanust üle kahekümne ja teda rünnati baari ukse taga. Kuusik lubas intervjuus, et vaatab, mida tema kohta kirjutatakse ja kaitseb vajadusel oma au kohtus.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et perevägivallal pole mitte mingisugust õigustust. Ratas kinnitas, et ta kohtus Marti Kuusikuga ja küsis temalt, kas vastab tõele, et tema poolt on olnud perevägivald.

"Ta on vaadanud mulle otsa ja öelnud, et ei ole. Ma olen palunud ka vastavat infot menetluste osas politseilt. Ja politseile tänaseks ei ole ühtegi avaldust laekunud," sõnas Ratas.

Ratas lisas, et ta on Kuusikuga seotud süüdistustega tegelenud alates eelmise nädala neljapäevast ning temaga kohtudes on need tagasi lükanud nii EKRE esimees Mart Helme kui Marti Kuusik.

Toimetaja: Mait Ots, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: