Tripoli: Haftari üksuste pealetungis on surma saanud 21 inimest

{{1554642720000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Pea neli päeva kestnud Liibüa sõjapealiku Khalifa Haftari üksuste pealetungis Tripolile on surma saanud vähemalt 21 ja haavata 27 inimest, teatas ÜRO toetatud Liibüa ühtsusvalitsus pühapäeval.

Tripolis asuv tervishoiuministeerium ei täpsustanud teates, kas hukkunute seas on tsiviilisikuid. 

Haftari isehakanud Liibüa Rahvusarmee (LNA) teatas laupäeval 14 oma võitleja hukkumisest ning Liibüa Punane Rist teatas ühe oma arsti surmasaamisest.

Vaen ühtsusvalitsuse ja Haftari vahel ähvardab neljapäeval alanud pealetungi tõttu tõugata riigi täiemahulisse kodusõtta.

Naftarikas Liibüa libises kaosesse 2011. aastal, kui mässulised kukutasid NATO toel diktaator Muammar Gaddafi ning hiljem ka tapsid. Võimuvaakumit asusid täitma kümned relvarühmitused, kes on liidus kas ühtsusvalitsuse või riigi idaosas asuva administratsiooniga. Viimast toetab Haftar.

Korduvad katsed lahendada olukorda rahumeelselt on läbi kukkunud.

Käimasoleva pealetungi lahingud on koondunud Tripolist lõunasse. Lahingud LNA ning ühtsusvalitsust toetavate üksuste vahel ööl vastu pühapäeva vaibusid, kuid algasid hommikul uue jõuga.

Ajal, mil lahingud käivad peamiselt Wadi Raba põllumajanduspiirkonnas ning pealinnast lõunas asuvas purunenud lennujaamas, teatas ühtsusvalitsust toetavate üksuste pressiesindaja Mohamed Gnounou vastupealetungist Haftari üksustele.

Gnounou ütles ajakirjanikele, et vastupealetungi nimega Raevuvulkaan eesmärk on "puhastada kõik Liibüa linnad agressorist ja legitiimsuseta üksustest". Ta pidas silmas Haftari võitlejaid.

LNA teatas pühapäeval oma esimesest õhulöögist ühele Tripoli eeslinnale. Rünnakuga eiras LNA rahvusvahelise kogukonna üleskutset lahingud peatada.

Õhulöögi eel olid ühtsusvalitsuse meelsed üksused teinud oma esimesed õhulöögid. Rünnaku sihtmärk oli vähemalt üks LNA positsioon Tripolist lõunas.

Sõjapidamisse on valitsusvägede poolel sekkunud mõjuvõimsad relvarühmitused riigi lääneosas asuvast Misrata, Zintani ja Zawiya linnast. Rühmituste võitlejad on lahingus karastunud ning nad olid ühed neist, kes võitlesid 2011. aastal Gaddafi vastu. Misrata võitlejad tõrjusid 2016. aastal kuudepikkuse pealetungiga Sirte linnast äärmusrühmituse ISIS võitlejad.

Vähemalt üks Misrata rühmitustest - Brigaad 166 - saabus laupäeval Tripoli idaossa kümnete sõidukite ja õhutõrjekahuritega. Rühmitus kavatses vastupealetungiga liituda, ütles üks AFP fotograaf.

"Ootame käsku tõrjuda vaenlase mis tahes liikumine Tripoli suunas," ütles rühmituse pressiesindaja Khaled Abu Jazia.

Ühtsusvalitsuse juht Fayez al-Sarraj süüdistas laupäeval Haftari tema reetmises ning hoiatas "võitjata sõja eest".

USA tõi rahutuste tõttu osa vägesid Liibüast ära

USA tõi vägivalla ägenemise tõttu Liibüas osa vägesid ajutiselt riigist välja, teatasid relvajõud pühapäeval. 

"Kasvanud vägivalla tõttu toodi osa USA Aafrika väejuhatuse jõude riigist välja," teatas armee, täpsustamata, kui palju sõjaväelasi riigist ära toodi. 

Liibüa kindralile Khalifa Haftarile lojaalsed väed jätkasid nädalavahetusel pealetungi pealinnale Tripolile, kus asub Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsus. 

USA Aafrika väejuhatuse teatel on vägede missioon Liibüas "toetada diplomaatilisi missioone ja terrorismivastast tegevust ning parandada julgeolekuolukorda regioonis". 

Liibüa valitsus nimetas Haftari tegevust reetmiseks

Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse peaminister Fayez al-Sarraj nimetas kindral Khalifa Haftari vägede pealetungi pealinna Tripoli suunas enda reetmiseks.

Peaminister hoiatas ühtlasi Haftari võitjateta sõja eest.

"Me oleme sirutanud oma käed rahu suunas, kuid pärast Haftari vägede agressiooni ja sõja kuulutamist meie linnade ja pealinna vastu pole teha muud, kui leida jõudu ja otsusekindlust vastupanuks," ütles Sarraj televisioonis edastatud kõnes.

Liibüa idaosa valitsust toetava Haftari väed teatasid laupäeva õhtul, et hõivasid pealinna Tripoli peamise lennuvälja. Lennuväli pole töös olnud 2014. aastast ja suur osa sellest on lahingutes tugevasti kahjustada saanud.

Euroopa Liidu välisministrid suurendasid laupäeval survet Haftarile, kutsudes teda pühenduma poliitilise lahenduse leidmisele konfliktile Põhja-Aafrika riigis.

Liibüa rivaalitsevad liidrid leppisid eelmisel aastal Pariisis kokku valimiste korraldamises enne aasta lõppu, kuid need jäid omavahelise võimuvõitluse tõttu pidamata.

ÜRO julgeolekunõukogu nõudis reedel üksmeelselt Liibüa vaenupooltelt sõjategevuse lõpetamist. Üleskutsega ühines ka Venemaa, kes on varem saatnud eriüksuslasi Liibüa ja Egiptuse piirialale ja nende viibimist seal on tõlgendatud Haftari toetamisena.

Osa analüütikuid on Venemaad otsesõnu süüdistatud feldmarssal Haftari toetamises ning viimane on ka korduvalt Moskvat külastanud.

Liibüa on pärast kauaaegse diktaatori Muammar Gaddafi kukutamise ja tapmisega lõppenud NATO toetatud ülestõusu lõhenenud kahe rivaalitseva valitsuse ja parlamendi vahel ning suur osa riigist on erinevate relvarühmituste kontrolli all.

ÜRO ärgitab vaenupooli austama Tripoli kahetunnist relvarahu

ÜRO ärgitas pühapäeval Liibüa vaenupooli pidama kinni kahetunnisest relvarahust Tripoli lõunapoolsetes eeslinnades, et sõjapealik Khalifa Haftari üksuste pealetungis haavata saanud ning lahingute eest põgenevad tsiviilisikud saaksid lahkuda.

ÜRO missioon Liibüas UNSMIL ärgitas "kõiki Wadi Rabi, Al-Kayekhi, Gasr Ben Ghachiri ja Al-Aziziya piirkonnas tegutsevaid relvastatud osapooli austama humanitaarvaherahu, et päästemeeskonnad ja Liibüa Punane Rist saaks tagada haavatute ja tsiviilisikute evakueerimise".

Humanitaarvaherahu peaks algama kohaliku aja järgi kell 16 ja lõpeb kell 18. Eesti aja järgi kestab vaherahu kella 17-st kella 19-ni.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: