X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Allikas: Haftari väed löödi Tripoli lähedal tagasi

Liibüa sõjapealik, kunagine feldmarssal Khalifa Haftar 2018. aastal.
Liibüa sõjapealik, kunagine feldmarssal Khalifa Haftar 2018. aastal. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Liibüa mõjuvõimsa sõjapealiku Khalifa Haftar väed löödi reedel pealinnast Tripolist vähem kui 30 kilomeetri kaugusel tagasi, teatas julgeolekuallikas.

Pealinnast läänes Vahemere rannikul asuva Zawiya linna võitlejad võtsid vallutatud baasi "lühikese tulevahetuse" järel tagasi, ütles tundmatuks jääda soovinud allikas.

See on üks sõjalistest rühmitustest, mis tekkisid Liibüas pärast diktaator Muammar Gaddafi kukutamist ja tapmist 2011. aastal. Paljud neist on erineval moel seotud kas rahvusvahelise toetusega ühtsusvalitsuse või sellega võistleva valitsusega riigi idaosas, mida toetab Haftari isehakanud Liibüa Rahvusarmee (LNA).

Haftari väed teatasid kolmapäeval, et on jõudnud lõpule ettevalmistustega riigi lääneosa "puhastamiseks terroristidest ja palgasõduritest". Aasta algusest saadik on LNA oma kontrolli alla saanud võtmepiirkonnad riigi lõunaosas. 

Neljapäeval andis Haftar oma jõududele korralduse Tripoli peale minna ning õhtul jõudsid nad pealinnast Tripolist 27 kilomeetri kaugusel asuva turvatõkkeni, mille hõivasid lahinguta.

USA ja liitlased hoiatavad sõjategevuse eest Liibüas

USA ja selle liitlased kutsusid neljapäeval üles viivitamatult leevendama pingeid Liibüas ning hoiatasid võimaliku sõjategevuse tagajärgede eest pärast seda, kui sõjapealik Khalifa Haftar andis oma vägedele korralduse Tripoli peale minna. 

"Meie valitsused on vastu igasugusele sõjategevusele Liibüas, me peame vastutavaks iga Liibüa osapoolt, kes sisekonflikti hoogustab," on öeldud Ühendriikide, Prantsusmaa, Ühendkuningriigi, Itaalia ja Araabia Ühendemiraatide ühisavalduses. 

Ühendkuningriik taotles neljapäeval ÜRO Julgeolekunõukogu kiiret kokkukutsumist pärast seda, kui Liibüa idaosa valitsusele lojaalne sõjapealik andis oma vägedele korralduse pealinna Tripoli peale minna. 

Nõukogu peaks korraldama reedel suletud uste taga kohtumise seoses kindral Khalifa Haftari korraldusega. 

Kreml: Liibüa tülipoolte tegevus ei tohi päädida verevalamisega

iibüa vaenupoolte tegevus ei tohi päädida verevalamise taastamisega ning konflikt tuleb lahendada rahumeelsete vahenditega, ütles Kremli pressiesindaja reedel.

"Me jälgime väga tähelepanelikult Liibüa sündmuste arengut. Vaieldamatult me peame esmatähtsaks, et mingi tegevus ei tooks kaasa verevalamise taastamist," lausus Dmitri Peskov.

"Peame samuti vajalikuks jätkata kõikvõimalikke pingutusi olukorra lahendamiseks rahumeelsete vahenditega," rõhutas Peskov.

Venemaad on varem süüdistatud feldmarssal Haftari toetamises ning viimane on ka korduvalt Moskvat külastanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: