Ratase uue valitsuse hääletus võib toimuda aprilli viimastel päevadel

Mart Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder tähistavad koalitsioonileppe allkirjastamist
Mart Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder tähistavad koalitsioonileppe allkirjastamist Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Jüri Ratase moodustatava Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa valitsuse hääletuse aeg riigikogus sõltub jätkuvalt väga mitme inimese otsusest ning jääb tõenäoliselt aprilli viimastele päevadele.

Ametlikult kinnitamata info kohaselt on Ratast riigikogu ette oodata esmaspäeval, 29. aprillil.

Kui presidendilt valitsuse moodustamise ülesande saanud Reformierakonna esimees Kaja Kallas esmaspäeval, 15. aprillil koostöös sotsiaaldemokraatidega koostatud valitsemise kava riigikogus tutvustab ning see maha hääletatakse, on president Kersti Kaljulaidil seitse päeva aega uue peaministrikandidaadi nimetamiseks.

President on küll esmaspäevast neljapäevani Eestist ära - algul riigivisiidil Portugalis ning hiljem Moskvas, kus eeldatavasti kohtub ka president Vladimir Putiniga - kuid võib oma otsuse uue valitsusjuhi kandidaadi osas kinnitada ka digialllkirjaga.

"Tavaliselt allkirjastabki president oma otsused digitaalselt, paberile allkirja andmine on suhteliselt harv," selgitas presidendi pressiteenistus neljapäeval ERR-ile.

Millal president oma otsuse eeldatavalt Ratasele volituste andmiseks teeb, ei ole seni teada. "Liigume samm-sammult," ütles presidendi kommunikatsiooninõunik Taavi Linnamäe ERR-ile, märkides, et otsus tuleb seaduses ettenähtud ajaraamis.

Kui president esitab Ratase peaministrikandidaadiks, siis on suuresti riigikogu juhatuse otsustada, millal antakse talle võimalus ettekande pidamiseks tulevase valitsuse moodustamise aluste kohta.

Riigikogu järgmise nädala tööaeg lõpeb neljapäeval ning sellele järgneb istungitevaba nädal. Töövaba nädala sisse jääb siiski Asutava Kogu 100. aastapäeva puhul peetav riigikogu pidulik istung, mis toimub teisipäeval, 23. aprillil. Riigikogu juhatus võib otsustada täiendava või erakorralise istungi toimumise, kus Ratas saaks koalitsiooni plaane tutvustada ja nende üle hääletada lasta, ka istungitevabal nädalal. Samas on tegu koolivaheaja nädalaga ning hulk riigikogu liikmeid võib olla Eestist ära.

"Me ei ole veel arutanud, kas teeme täiendava istungi," ütles riigikogu esimees Henn Põlluaas neljapäeval ERR-ile. "Aga ma olen kindel, et meil ei lähe nii kaua kui Rootsis, mis oli ilma valitsuseta viis kuud. Arvan, et meil on see kahe-kolme nädala küsimus."

Põhiseaduse kohaselt esitab peaministrikandidaat 14 päeva jooksul, arvates valitsuse moodustamise ülesande saamisest, riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise aluste kohta, mille järel riigikogu otsustab läbirääkimisteta avalikul hääletusel peaministrikandidaadile volituste andmise valitsuse moodustamiseks. Riigikogult valitsuse moodustamiseks volitused saanud peaministrikandidaat esitab seitsme päeva jooksul valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab kolme päeva jooksul valitsuse ametisse.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: