Ajaloolane: Zelenski võib võimule saades teha sõja lõpetamiseks Moskvale järeleandmisi

Foto: Ainar Ruussaar / ERR

Ida-Ukrainas käiv sõda on jäänud presidendivalimistel justkui tagaplaanile. Volodõmõr Zelenski võib aga presidendiks saades teha sõja lõpetamise nimel Venemaale järeleandmisi, ütles ajaloolane Igor Kopõtin.

Eesti ukrainlane Oleg Samorodni ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Ida-Ukrainas sõja lõpetamiseks on kaks võimalust: võit või allaandmine. Presidendivalimiste esimese vooru kandidaatide seas oli neid, kes oleks pooldanud kapitulatsiooni.

"Nad kõik koos said kuskil 15 protsenti häältest. Aga kõik teised kandidaadid - nad räägivad ikka võidust," ütles Samorodni.

Ent Samorodni ei pea sõda kampaania põhiteemaks. Ehkki inimesed on sõjast väsinud, on nad samas käega löönud.

"Selle veidra sõjaga, mis praegu käib Ukrainas, kui ühelt poolt on sõda nagu olemas, teiselt poolt ei ole ja keegi ei tea, kuidas seda lõpetada, siis mingil määral inimesed on harjunud sellega," rääkis Samorodni.

Sõda pole suutnud lõpetada praegune president Petro Porošenko. Tema vastane viimases voorus Volodõmõr Zelenski võib sõja lõpetamise nimel teha järeleandmisi Venemaale, arvab kaitseväe ühendatud õppeasutuste lektor Igor Kopõtin.

"Ilmselt ei saa välistada seda, et Zelenski üritab lahendada konflikti läbirääkimiste teel. Ei saa välistada seda, et võidakse osast territooriumist loobuda või minna kompromissile separatistidega," ütles Kopõtin.

Venemaale on kasulik turbapõlengut meenutav sõda - kuni see hõõgub, ei astu Ukraina NATO-sse ega Euroopa Liitu, ütles Kopõtin. Oligarhide klann aga ei ole põhimõtteliselt huvitatud iseenda väljakujundatud olukorra muutmisest, ütles Samorodni.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: