Bloomberg: alanud on külm sõda tehnoloogia vallas

Bloomberg märgib esmaspäeval ilmunud Google'i ja Huawei temaatika analüüsis, et sisuliselt on tehnoloogiaalane külm sõda USA ja Hiina vahel nüüd ametlikult alguse saanud.

Pekingil ei ole nüüdsest muud võimalust, kui pürgida tehnoloogilise iseseisvuse poole ning seda tehes tuleb kulutada ka tohutus koguses raha, nentis väljaanne.

USA veebihiid Google, mille operatsioonisüsteem Android käitab enamikke maailma nutitelefone, teatas, et alustas ärisuhete katkestamist Hiina telekomiettevõttega Huawei, mida Washington peab julgeolekuohuks.

Sellel võib olla tõsine tagajärg Huawei nutitelefonide kasutajatele, kuivõrd telekomihiid kaotaks ligipääsu Google'i teenustele, nende seas Gmail ja Google Maps, ütles asjaga tuttav allikas AFP-le.

Lisaks sellele ilmnesid esmaspäeval kuuldused sellest, et mitu USA mikrokiibitootjat on lõpetanud Huaweile ülioluliste komponentide tarne.

Osana kaubandussõjast Pekingiga keelas president Donald Trump Ühendriikide ettevõtetel telekommunikatsiooni sektoris äri ajamise välisfirmadega, mida peetakse ohuks riigi julgeolekule.

Meede on eelkõige suunatud Huawei vastu, mis on maailma suuruselt teine nutitelefonitootja ja mille USA kaubandusministeerium lisas nimekirja firmadest, millega Ameerika ettevõtted võivad äri teha ainult eriloaga.

Keelu alla läheb tehnoloogia jagamine. Google, nagu ka kõik teised tehnoloogiafirmad, teevad nutitelefonitootjatega tihedat koostööd, et tagada teineteise süsteemide koostoimimine.

"Me täidame määrust ja vaatame selle implikatsioone üle," ütles Google'i pressiesindaja AFP-le.

"Kinnitame, et kuigi me täidame USA valitsuse nõudeid, jätkavad teenused nagu Google Play ja Google Play Protecti turvakaitse teie Huawei seadmetel toimimist," säutus Google Twitteris.

Keelu tõttu lõpetab Google Huaweiga ärisidemed nagu avalikult mittekättesaadava tarkvara, riistvara ja tehniliste teenuste jagamine. See tähendab, et Huawei saab kasutada ainult Androidi avatud versiooni.

Samuti tähendab see seda, et Huawei peab hakkama ise vastutama tarkvarauuenduste tarbijatele levitamise eest, ütles allikas AFP-le.

Huawei teatas, et "jätkab tarkvarauuenduste ja müügijärgsete teenuste pakkumist" kõigile nutitelefonidele ja tahvelarvutidele maailmas, ka nendele, mida veel müüdud pole.

Asjaga tuttav allikas ütles Bloomberg Newsile, et tulevikus ei saa Huawei enam pakkuda Google'i omandiõigusega kaitstud rakendusi ja teenuseid.

Hiina välisministeerium teatas, et uurib olukorda. "Samal ajal toetab Hiina Hiina ettevõtteid, võttes tarvitusele õiguslikke relvi ja kaitstes nende õigusi," ütles ministeeriumi pressiesindaja.

Huawei sõltub olulisel määral välismaistest firmadest. Igal aastal ostab see umbes 67 miljardi dollari väärtuses komponente, neist 11 miljardi jagu USA firmadelt, kirjutas Jaapani ärileht Nikkei.

USA kiibitootjad Intel, Qualcomm ja Broadcom on oma töötajaid teavitanud, et lõpetatakse viivitamatult Huaweile tarnimine, kirjutas Bloomberg.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: