Põlevkiviõli rafineerimistehas tuleb Sillamäele või Auverre

{{1564477560000 | amCalendar}}
Jüri Ratas ja Tiit Vähi Sillamäe sadamas.
Jüri Ratas ja Tiit Vähi Sillamäe sadamas. Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Eesti Energia ja VKG kaaluvad põlevkiviõli rafineerimistehase rajamist Sillamäele või Auverre.

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ütles teisipäeval ajakirjanikele, et logistiliselt sobiks tehas Sillamäele tänu sadamale, kuid kaalutakse ka Auvere plusse.

Rafineerimistehase rajamiseks ootab Eesti Energia Sutteri sõnul riigiabi, mis võiks olla 20 protsenti tehase maksumusest või kolmandik.

Sutter ütles, et kavandatava tehase omandistruktuur pole veel selge. "Õlitootjad tagavad sisendi, teenitakse puhastamisteenuse pealt," rääkis Sutter.

Rafineerimistehase rajamise meeskonnas on praegu Eesti Energia ja VKG esindajad, kaasatud on ka Alexela. Sutter märkis, et lisaks võiks tehase ehitamisse kaasata investeerimisfonde ja teisi investoreid.

Valitsus andis põhimõttelise nõusoleku toetada Ida-Virumaale põlevkiviõli rafineerimistehase rajamiseks juuni lõpus. Planeeritava tehase eeldatav maksumus on 600 miljonit eurot ja varaseim valmimisaeg aastal 2024.

Eesti põlevkiviõlis on liiga palju väävlit ja kõrge väävlisisaldus muudab õli aina karmistuvate keskkonnatingimuste kontekstis konkurentsivõimetuks isegi selle praegusel peamisel kasutusalal ehk laevakütusena, selgitavad osapooled tehase vajadust.  

Rafineerimistehase väikseimaks mõistlikuks töötlemisvõimsuseks on BNS-i andmeil umbes üks miljon tonni õli aastas. Eestis toodeti mullu üle 1,1 miljoni tonni põlevkiviõli.

Praegu tegeleb Eesti Energia uue, Auverre plaanitava õlitehase eelprojekteerimisega, millega tõuseks nende toodang mulluselt 411 000 tonnilt umbes 700 000 tonnini. Sutteri sõnul loodetakse uue, Enefit 280 õlitehase investeerimisotsus teha tänavu neljandas kvartalis.

VKG tootis mullu rekordilised 620 000 tonni põlevkiviõlitooteid ja Alexela ligi 100 000 tonni.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: