Arutelu väärtustest: eestlasi ühendab töökus, kokkuhoidlikkus ja visadus

{{1564952400000 | amCalendar}}
Foto: Toomas Huik/Postimees

Eestlased lähenevad pere väärtustamisele liberaalsemalt kui inimesed teistes Euroopa riikides. Samas pere väärtustamist väljendatakse pereliikmete tervisest ja heast käekäigust hoolimise kaudu. Eestlasi ühendab töötamine ja selle väärtustamine.

Arvamusfestivali arutelusse "Emotsionaalselt ülesköetud mehed ja traditsioonilised väärtused"panustasid kirikuõpetaja Triin Käpp, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop, väärtusi uurinud Aune Valk ja TÜ kommunikatsiooniuuringute professor Triin Vihalemm. Arutelu juhtis Rain Kooli.

"Kes kannatab, see kaua elab," nentis pikka aega eetika ja väärtuste küsimustega tegelenud professor Margit Sutrop. See on üsna tammsaarelik, kas pole?

Professor Triin Vihalemm lisas sinna juurde, et taolised väärtused kanduvad üle vanematelt lastele. Naljakas teadmine siinjuures, mille tõi välja Aune Valk ning mis laiendab Triin Vihalemma öeldut: töökus, puhtus ja hügieen – neid asju hindavad eesti laste arvates nende vanemad.  

Eestlased on äärmuses Ida-Euroopa ja Aasia kiiresti kasvava majandusega riikidega sarnaselt – nendes riikides on inimesed valmis pingutama parema tuleviku nimel, tõi välja Aune Valk.

Aune Valk Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Triin Vihalemm tõi välja, et eestlased on tuleviku suhtes optimistlikud, kuid ei kardeta võimalikke suuri ohte, nagu kliimakatastroofid või robotite rünnakud inimestele.

Arvamusfestivali esimene päev Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Traditsioonilistest väärtustest ongi pereväärtus enamasti kui ülejäänud Euroopas ütleb 97 protsenti, et pere on suurim väärtus, siis Eestis on see näitaja 93 protsenti. Eesti inimesed on seega pigem liberaalsemate väärtuste poolel, kus väärtustatakse individuaalset edu ja otsustusõigust ehkki peret väärtustatakse ka, kuid vähem kui mujal Euroopas.

Triin Vihalemm lisas siia juurde, et pere tähtsustamine sõltub mitte eelmisest, vaid üle-eelmisest põlvkonnast ehk pereväärtus kandub üle põlve.

Arutelu "Emotsionaalselt ülesköetud mehed ja traditsioonilised väärtused" Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Margit Sutrop küsis selle juures, et eestlane teeb küll individuaalseid valikuid, kuid sealjuures peab ta oluliseks pere turvalisust ja majanduslikku kindlustatust, pereliikmete head tervist jne. Seega võib pere väärtustamise juures olla oluline, kuidas seda on küsitud. Aune Valk nõustus sellega, kuid laiendas, et pere väärtustamine sõltub sellest, kui sõltuv ollakse perekonnast.

Arutelu juht Rain Kooli võttis kokku, et eestlased on perekonda individualistlikult ja liberaalselt väärtustav rahvas.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: