Vaidlus läbi: riigikohus jättis bussifirma ATKO kaebuse menetlusse võtmata

Riigikohus otsustas kolmapäeval mitte menetlusse võtta Atko Liinide kaebust Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse (ÜTK) otsuse osas bussifirma riigihankest kõrvale jätta ning tunnistada edukaks AS Sebe pakkumus.

Tallinna ringkonnakohus jättis septembris rahuldamata OÜ Atko Liinid apellatsioonkaebuse Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse (ÜTK) otsuse peale Atko riigihankest kõrvale jätta ja AS Sebe pakkumus edukaks tunnistada. Riigikohus otsustas kolmapäeval Atko Liinide kassatsioonkaebust asjas mitte menetlusse võtta. 

Atko Liinid osales ÜTK riigihankes avaliku bussiliiniveo korraldamiseks Harju maakonna ida kahe uuna bussiliinidel. ÜTK kõrvaldas oma otsusega Atko riigihankest riigihangete seaduse alusel ja tunnistas edukaks Sebe pakkumuse. Atko vaidlustas selle otsuse ja riigihangete vaidlustuskomisjon (VAKO) rahuldas vaidlustuse ning tühistas ÜTK otsused.

ÜTK tegi 15. aprillil uue otsuse, millega otsustas Atko hankest uuesti kõrvaldada. VAKO jättis 17. mai otsusega Atko vaidlustuse sellele otsusele rahuldamata. VAKO leidis, et hankija on oma otsuses üksikasjalikult välja toonud erinevate hankelepingute rikkumised ja rakendatud sanktsioonid Atkole.

Tallinna halduskohus jättis 5. juuli otsusega Atko kaebuse rahuldamata. 

Atko leidis, et hankija poolt esile toodud rikkumised ei ole olulised. Atko hinnangul leidsid need aset juhuslikult ning on veoteenuse osutamise korral tavapärased.

Ringkonnakohus märkis, et bussiliiniveo puhul on nõuetekohase teenuse osutamiseks keskse tähtsusega, et nõuetele vastav buss oleks ettenähtud ajal ettenähtud peatuses. Seega ei saa väita, et näiteks hilinemine ei ole oluline rikkumine.

"Kaebaja puhul on probleemiks aga see, et rikkumised esinevad tihedusega, mis tekitavad põhjendatud kahtluse tema võimes teenust nõuetekohaselt osutada," selgitas ringkonnakohus. "Lisaks hilinemistele on muu hulgas korduvalt sõite ära jäänud, järgitud pole etteantud marsruuti, on muudetud omavoliliselt sõiduplaane, kasutatud on busse, mille suhtes on pädevad asutused rakendanud sõidukeeldu."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: