Iiri minister: Brexiti lepe võib olla võimalik juba sel nädalal

{{1571047680000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Brexiti kokkulepe võib olla võimalik juba sel nädalal, ütles Iiri asepeaminister ja välisminister Simon Coveney esmaspäeval pärast nädalavahetuse intensiivseid läbirääkimisi Euroopa Liidu ja Suurbritannia vahel.

Diplomaadid hoiatavad samas neljapäeval algava Euroopa ülemkogu eel, et poolte vahel on Iiri piiri küsimuses endiselt erimeelsusi.

Coveney kutsus esmaspäevaste kõneluste algul ettevaatusele, kuid ütles, et kokkulepe, mis väldiks Suurbritannia leppeta lahkumist, on saavutatav.

"Lepe on võimalik ja see on võimalik sel kuul. See võib olla võimalik isegi sel nädalal, kuid me ei ole veel nii kaugel," ütles Coveney Luxembourg'is EL-i välisministrite kohtumisele saabudes. "Nagu ütles eile EL-i pealäbirääkija Michel Barnier, on teha veel palju ning loodan, et teeme täna edusamme."

"On üsna selge, mida me püüame teha, kuid arutelud on üsna detailsed ja tehnilised, ning usun, et kokkuleppe saavutamiseks tuleb võimaldada aega ja ruumi," lisas Iiri asepeaminister.

Suurbritannia ja EL peavad praegu viimase hetkel kõnelusi lahutusleppe sõlmimiseks enne sellenädalast Euroopa ülemkogu.

Briti peaminister Boris Johnson on korduvalt kinnitanud, et Ühendkuningriik lahkub blokist 31. oktoobril leppega või ilma, kuid Briti alamkoda võttis septembris vastu seaduse, mis nõuab valitsusjuhilt lahkumise edasilükkamise taotlemist, kui ülemkogu lõpuks kokkulepet ei saavutata.

Kuninganna: Brexit 31. oktoobril on Briti valitsuse prioriteet

Suurbritannia eesmärk on endiselt lahkuda Euroopa Liidust selle kuu lõpul, ütles kuninganna Elizabeth II esmaspäeval, tutvustades valitsuse programmi parlamendi uueks istungjärguks. 

"Minu valitsuse prioriteet on alati olnud tagada Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust 31. oktoobril," ütles kuninganna parlamendi uue istungjärgu avaistungil lordide kojas. "Minu valitsus kavatseb sõlmida Euroopa Liiduga uue partnerluse, mis põhineb vabakaubandusel ja sõbralikul koostööl."

Praegu Suurbritannias elava 3,4 miljoni EL-i kodaniku poole pöördudes rõhutas kuninganna, et valitsuse seisukoht on lubada neil jääda. 

93-aastast kuningannat saatis parlamendis troonipärija prints Charles. Tänavune parlamendi istungjärgu avakõne oli Elizabethi valitsusaja 65. 

Kuninganna tegi kõnes teatavaks 26 eelnõu alates veel lõpetamata lahutusleppest EL-iga ning lõpetades karistusseadustiku ja keskkonnaseaduste muudatustega. Vastuvõtmist ennustatakse neist vähestele, sest peaminister Boris Johnsoni valitsusel puudub parlamendienamus. 

Johnson on korduvalt kinnitanud, et Brexit peab leidma aset sel kuul. Ent kui kokkulepet EL-i neljapäeval algaval ülemkogul ei sünni, ähvardab Johnsonit oht olla sunnitud paluma Brüsselilt ajapikendust vastavalt parlamendis vastu võetud seadusele, mille eesmärk on vältida potentsiaalselt kahjulikku leppeta lahkumist. 

Suurbritannias valitsev poliitiline patiseis tähendab seda, et riiki ootavad lähikuudel ilmselt ees üldvalimised hoolimata sellest, kas Brexit 31. oktoobril teoks saab või mitte ja kas see juhtub leppega või ilma. 

Kuningannal tuleb seejärel tutvustada parlamendis uuesti valimiste võitja ja uue valitsuse moodustaja seadusandlikku päevakorda. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: