Brexiti-kõnelused jätkuvad, kompromissi on vaja enne Euroopa Ülemkogu

{{1571220420000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Briti ja Euroopa Liidu läbirääkijad jätkasid kolmapäeval kõnelusi Brexiti-leppe üle, lootuses saavutada kompromiss enne neljapäeval algavat Euroopa Ülemkogu.

Teisipäeva hilisõhtul jõuti kokkuleppele lähemale, kuid otsustavat läbimurret veel ei tehtud.

Teated, et britid on andnud pisut järele Põhja-Iirimaa tollistaatuse küsimuses, annavad lootust, et leppeta Brexitit on võimalik vältida.

Siiski ei ole pooled veel suutnud sõnastada kokkulepet, mis määraks kindlaks Ühendkuningriigi EL-ist lahkumise tingimused.

"Meeskonnad töötasid hiliste öötundideni ja asi edeneb. Täna hommikul kohtutakse taas," ütles üks Briti ametnik kolmapäeva hommikul ja nimetas kõnelusi konstruktiivseks.

EL-i ametnike teatel alustati kõnelusi taas kolmapäeva hommikul kell 9.30.

Üks EL-i diplomaat ütles, et läbirääkijad on hakanud muutma brittide pakkumist juriidiliseks tekstiks, mille saaks esitada neljapäeval algaval ülemkogul EL-i liikmesriikide liidritele.

Mõned olulised erimeelsused on aga alles, hoiatas diplomaat. Üks teine Euroopa ametnik avaldas arvamust, et kolmapäeval tekst küll valmis ei saa.

Suurbritannia valitsuse allikas ütles BBC-le, et kolmapäeva õhtul veel uus lepe ei valmi. Allika sõnul jätkuvad kõnelused leppe tehniliste detailide üle.

Isegi kui tekst sel nädalal EL-i liidritele esitamiseks valmib või kui, nagu mitmed Brüsseli vaatlejad oletavad, kutsutakse enne oktoobri lõppu kokku veel erakorraline tippkohtumine, peab selle heaks kiitma skeptiline Briti parlament, mis koguneb istungile laupäeval.

Kui Ühendkuningriik nõustub tollipiiri paigutamisega Iiri merre, võiks tema Põhja-Iirimaa provintsis jääda kehtima EL-i reeglid, mis hoiaks ära vajaduse rajada füüsiline maismaapiir EL-i liikmesriigi Iirimaa ja Põhja-Iiri vahele.

Peaminister Boris Johnsonil tuleb saada oma järeleandmisega nõusse kõige euroskeptilisemad konservatiivid ja liitlane Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistide Partei (DUP).

EL-i pealäbirääkija Michel Barnier ja British Brexiti-minister Stephen Barclay leidsid aga, et kokkuleppele ollakse piisavalt lähedal õigustamaks kõneluste jätkamist kolmapäeva varahommikuni.

Barnier on öelnud, et tekst peab olema laual kolmapäevaks, vaid sel juhul saavad EL-i liikmesriikide valitsused seda enne neljapäeval algavat tippkohtumist arutada. 28 riigi liidrid on öelnud, et ei kavatse ülemkogul kokkuleppe üksikasju arutama hakata.

Kui tekst kolmapäevaks valmis ei saa, jätkatakse kõnelusi järgmisel nädalal, on ametnikud öelnud, ja kutsutakse kokku erakorraline tippkohtumine ajal, mis võimaldaks Johnsonil täita lubadus Suurbritannia 31. oktoobril EL-ist välja viia.

Ehand: leppeni jõudmise korral jääb küsimus, kas Briti parlament seda toetab

ERR-i Brüsseli korrespondent Epp Ehand rääkis kella 21 ajal "Aktuaalsele kaamerale", et Brexiti-leppes pole jätkuvalt kokkuleppele jõutud.

"Praeguseks hetkeks seda lepet veel ei ole ja läbirääkimised käivad jätkuvalt, lootuses homseks selleni jõuda. Väidetavalt on enamuses asjades jõutud kokkuleppele, aga on veel lahtiseid otsi. Räägitud on just käibemaksu teemast, mille osas ei ole leppeni jõutud," sõnas Ehand.

"Ja ikkagi jääb küsimus, kas Suurbritannia peaminister Boris Johnson sellele leppele ka Briti parlamendist heakskkiidu saab. Leppe sisu on ju jätkuvalt see, mis on olnud valus teema kogu aeg Ühendkuningriigile ehk Põhja-Iirimaa jääb järgima Euroopa Liidu reegleid ja piir kaupadele jääb Iiri merele ehk Põhja-Iirimaa ja ülejäänud Suurbritannia vahele," lisas ajakirjanik.

"Kogu aeg on Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa olnud vastu sellele, et Põhja-Iirimaa ja Suurbritannia vahele mingi erisus tekib, aga see ikkagi tekib ja sellega tuleb leppida," rääkis ta.

Varadkar: Brexiti-kõnelustel on veel palju lahendamata küsimusi

Iiri peaministri Leo Varadkari sõnul loodab ta endiselt, et Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust leppega, kuid ta rõhutas kolmapäeval, et lahendada on veel palju küsimusi.

"Ma olen veendunud, et kõik pooled suhtuvad tõsiselt kokkuleppe saavutamisse selle kuu lõpuks. On tee võimalikuks leppeks, kuid on palju küsimusi, mis vajavad veel lahendamist," sõnas ta.

Barnier: Brexiti-kõnelustel on veel tõsiseid takistusi

Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier hoiatas kolmapäeval kõrgeid ametnikke, et enne neljapäeval algavat ülemkogu Londoniga kokkuleppele jõudmist takistavad veel mitmed lahendamata küsimused.

Euroopa Komisjoni rändevolinik Dimitris Avramopoulos ütles, et Barnier manitsenud komisjoni: "Käimasolevad kõnelused on olnud konstruktiivsed, kuid sellegipoolest vajab veel hulk olulisi küsimusi lahendust."

Briti valitsus lubab Brexitiga seotud seadust täita

Briti Brexiti-minister Stephen Barclay kinnitas kolmapäeval parlamendikomiteele, et Euroopa Liidust lahkumise delikaatsesse faasi jõudev valitsus kavatseb seadust täita.

Barclay ütles parlamendi EL-ist lahkumise komisjonile, et peaminister Boris Johnson valitsus järgib kohtukorraldust ja austab seadust.

Ilmselt peab ta silmas Šoti kohtu korraldust, mis nõuab Johnsonilt EL-ilt Brexitile ajapikendust paluma, kui laupäevaks kokkulepet ei ole heaks kiidetud.

Barclay kinnitas, et valitsuse eesmärk on endiselt 31. oktoobriks EL-ist lahkuda.

Tusk: Brexiti kokkuleppe põhialused on valmis

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk ütles kolmapäeval, et Brexiti kokkuleppe põhialused on valmis ning lepe võib materialiseeruda lähitundidel. 

"Kokkuleppe põhialused on valmis ning teoreetiliselt võime homme selle leppe Suurbritanniaga heaks kiita," lausus Tusk Poola ajakirjanikele Brüsselis. 

"Teoreetiliselt peaks seitsme või kaheksa tunni jooksul kõik selge olema," lausus Tusk Poola telekanali TVN24 otsesaates.

Endine Poola peaminister tegi avalduse ajal, mil Briti ja Euroopa läbirääkijad jätkasid intensiivseid kõnelusi lootuses jõuda kokkuleppeni sellenädalaseks Euroopa Liidu tippkohtumiseks.

"Ma lootsin saada hommikul valmis, läbi räägitud, juriidilise teksti, et liikmesriigid saanuks sellega tutvuda," lausus Tusk, lisades, et kõik liigub siiski heas suunas. 

Briti Brexiti-minister Steve Barclay kirjeldas suletud uste taga käivaid kõnelusi kui intensiivseid, kuid kinnitas, et Ühendkuningriik palub täiendavat ajapikendust, kui laupäevaks kokkulepet ei sünni. 

Tusk märkis, et Briti poolel on palju segadust. "Kuid nagu te olete kindlasti märganud, on Brexiti ja meie Briti partneritega kõik võimalik." 

"Eile õhtul oli ma valmis kihla vedama, et on kõik valmis ja kokku lepitud, täna aga on Briti poolel teatud kahtlusi," lausus ta.

"Saame näha, ma olen endiselt lootusrikas."

Macron: tahaksin uskuda, et leppele antakse viimast lihvi

Prantsuse president Emmanuel Macron avaldas kolmapäeval Euroopa Liidu tippkohtumise eelõhtul lootust, et Brexiti kokkuleppele antakse viimast lihvi. 

"Meie lootus ja meie eesmärk on kiita heaks kokkulepe, mis saavutatakse loodetavasti lähitundidel. Meieni jõudnud märgid on olnud positiivsed," lausus Macron Prantsusmaa lõunaosas Toulouse'is ühisel pressikonverentsil Saksa kantsleri Angela Merkeliga. 

"Ma tahaksin uskuda, et leppele antakse viimast lihvi ja me saame selle homme heaks kiita," ütles Prantsuse riigipea. 

Merkel usub enda sõnul, et Euroopa Liidu ja Suurbritannia vahel on Brexitis võimalik kokkuleppele jõuda. 

"Toetudes sellele, mida olen viimasel paaril päeval kuulnud, arvan üha enam, et jõuame kokkuleppele," ütles Saksa kantsler. 

Macron ja Merkel kohtusid kolmapäeval Saksa-Prantsuse valitsuskabinettide regulaarse ühisistungi raames. Nad külastasid ka lennufirma Airbus peakorterit Toulouse'i lähistel.

Briti riigikontroll hoiatab kontrollimatu piirikaose eest

Hoolimata Briti valitsuse pingutustest minimeerida leppeta Brexiti korral piiril vallanduda ähvardava kaost, varitseb siiski tõsine oht, mis ei allu valitsuse kontrollile, hoiatas kolmapäeval riigikontroll.

Valitsuse enda halvima stsenaariumi kohaselt aeglustub kaubavoog üle La Manche'i väina 45-65 protsendi võrra ja selle endises mahus taastumiseks kulub aasta.

Peaminister Boris Johnson on moodustanud töörühma, mille ülesanne on tagada toidu ja ravimite tõrgeteta riiki jõudmine, sest valitsus kardab vastasel juhul tänavarahutusi.

Riigikontroll (National Audit Office - NOA) ütles aga kolmapäeval, et valitsusasutused on teinud ettevalmistusteks kõva tööd.

"Aga neist pingutustest hoolimata ei ole kadunud ohud, millel võivad olla tagajärjed üldsusele ja ettevõtetele," ütles NOA esimees Gareth Davies. Brexiti-valmidust käsitlevas raportis.

"Kõige tõsisemad ohud piirioperatsioonide tõrgeteta toimimisele on alles ja nende lahendamine ei ole praegu teatud määral valitsuse võimuses."

Suurbritannia kaubavahetus ülejäänud 27 EL-i riigiga käib praegu käputäie sadamate kaudu, millest suurim on Dover Kagu-Inglismaal.

EL-i liikmena on Suurbritanniale tagatud kaupade vaba liikumine ja veokid suunduvad mõlemal pool La Manche'i väina sadamas praamilt maha sõites peatumatult edasi.

Johnson on lubanud Ühendkuningriigi 31. oktoobril EL-ist välja viia ka juhul, kui Brüsseliga ei saavutata kokkulepet, mis paneks paika uued tollireeglid.

"Leppeta Brexiti korral on valitsus otsustanud seada esikohale julgeoleku ja turvalisuse, inimeste ja kaupade voo ja seejärel eeskirjade täitmise, seal hulgas maksutulude kogumise," märgib NOA.

Erafirmad peavad täitma keerulisi dokumente ja blankette ning järgima rahvusvahelisi kaubandusprotseduure, milleks paljud ei ole valmis. 

Teine probleem on seotud EL-i liikmeriikidega, kes kehtestavad kontrolli, ning uus kord Põhja-Iiri ja Iirimaa piiril.

 

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: