Puigdemont andis end Belgia võimudele välja
Kataloonia regionaalvalitsuse endine president Carles Puigdemont, kelle suhtes andsid Hispaania võimud esmaspäeval välja uue vahistamiskäsu, andis end Belgia võimudele välja.
Puigdemonti büroo teatas reedel, et poliitik ilmus koos advokaatidega vabatahtlikult Belgia võimude ette.
Hispaania vahistamiskäsk, mis taotleb Puigdemonti kinnipidamist ässitamise ja riigi raha väärkasutamise eest, anti välja vahetult pärast seda, kui ülemkohus mõistis süüdi 12 Kataloonia iseseisvuslaste liidrit, kellest üheksale määrati kuni 13-aastane vanglakaristus.
Puigdemont põgenes Hispaaniast pärast Madridi keelu vastaselt läbi viidud Kataloonia iseseisvusreferendumit ning sellele järgnenud iseseisvuse väljakuulutamist 27. oktoobril 2017.
Koos temaga põgenes välismaale veel viis separatistide juhti, kes elavad Belgias, Šveitsis ja Šotimaal ning kellest neli on tagaotsitavad mässule õhutamise ja kaks riigi raha väärkasutamise eest.
Hispaania ülemkohtu teatel vastas juurdluskohtunik Belgia kohtuvõimude järelpärimise peale, et Puigdemontil ei ole parlamendisaadiku puutumatust, mis takistaks teda Hispaaniale välja andmast.
Puigdemont valiti mais Euroopa Parlamenti, aga Hispaania kohtuniku Pablo Llarena sõnul ei saa ta saadikukohale asuda, sest ei ole andnud vannet Hispaania põhiseadusele, see on aga Hispaania valimisseaduste järgi vältimatu.
Barcelonas tuli tänavatele üle poole miljoni meeleavaldaja
Barcelonas avaldas enam kui pool miljonit inimest reedel meelt Kataloonia separatistide üheksa liidri vangistamise vastu Hispaania võimude poolt, teatas kohalik politsei.
Korrakaitse teatel oli meeleavaldusel umbes 525 000 inimest, tuhanded inimesed saabusid Barcelonasse pärast kolm päeva kestnud jalgsirännakut teistest Kataloonia linnadest ja küladest.
Kataloonias algas meeleavalduste viiendal päeval ka üldstreik.
Hispaania autotootja SEAT teatas streigi eel, et peatas tootmise Martorelli tehases Barcelona lähistel, kus töötab umbes 6500 inimest.
Reedel oli suletud suurem osa Barcelona kuulsast La Boqueria turust ja ooperimaja Liceu tühistas kõik õhtused etendused.
Tänavatel oli tavapärasest vähem liiklust ja El Prati lennujaamas tühistati 55 lendu, teatas lennujaamade operaator AENA.
Mitmed regiooni teed olid reedel blokeeritud: osaliselt meeleavaldajate, osaliselt põlevate barrikaadide tõttu. Ühes piirkonnas puistasid aktivistid autoteele naelu, mis purustasid seal sõitvate autode kummid.
Neljapäeva õhtul läitsid meeleavaldajad Barcelona kesklinnas püsti pandud barrikaadid ja viskasid politseinikke Molotovi kokteilidega. Politsei vastas kummikuulidega.
Neljapäeva keskpäeval kogunesid Barcelona linnavalitsuse ette umbes 25 000 õpilast, teatas kohalik politsei.
Päästeteenistuste teatel sai neljapäeval rahutustes vigastada 42 inimest, suurem osa neist Barcelonas. Politsei teatel on alates esmaspäevast kinni peetud 110 inimest, neist vähemalt 11 alates neljapäevast.
Meeleavaldused puhkesid esmaspäeval pärast seda, kui Hispaania ülemkohus mõistis üheksale Kataloonia iseseisvuslaste juhile üheksa kuni 13 aasta pikkused vanglakaristused.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS