USA kaitseminister: kõik Süüriast lahkuvad USA sõdurid lähevad Iraaki

{{1571551920000 | amCalendar}}
Tal Abyadi linn Süürias pärast Türgi õhurünnakuid.
Tal Abyadi linn Süürias pärast Türgi õhurünnakuid. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Praeguse plaani kohaselt suunduvad kõik Süüriast lahkuvad USA sõjaväelased Iraagi lääneossa.

Ameerika Ühendriikide kaitseminister Mark Esper ütles, et USA sõjaväelased jätkavad operatsioone äärmusrühmituse Islamiriik vastu, et takistada džihadistide tugevnemist.

Kaitseminister ei välistanud ka võimalust, et USA üksused võivad korraldada terroritõrjemissioone Iraagist Süüriasse.

Ta lisas, et need üksikasjad töötatakse välja aja jooksul.

Esperi sõnul arutas ta oma Iraagi kolleegiga plaani suunata rohkem kui 700 USA sõjaväelast Süüriast Iraagi lääneossa.

Ühendriigid on varem teatanud pärast president Donald Trumpi otsust väed Süüria põhjaosast välja viia, et tuhatkond USA sõdurit lahkuvad Süüriast sootuks, jättes riigi lõunaossa Al-Tanfi baasi 150-mehelise väekontingendi. 

Trumpi 6. oktoobri otsus Türgi vägede ja Süüria kurdide vahel puhvriks olnud USA sõdurid Süüria kirdeosast ära tuua tõi kaasa Türgi vägede pealetungi, mis on nõudnud vaatlejate hinnangul üle 500 inimelu ja sundinud ümber asuma 300 000 inimest.

Türgi lubas neljapäeval pärast kõnelusi USA asepresidendi Mike Pence'iga, et peatab pealetungi kurdi vägedele viieks päevaks ja lõpetab selle täielikult, kui kurdi väed loodavast turvatsoonist taanduvad.

USA väed lahkusid tähtsast sõjaväebaasist Süüria põhjaosas

USA väed lahkusid pühapäeval tähtsast sõjaväebaasist Põhja-Süürias, teatasid vaatlejad olulisest arengust kaks päeva enne Washingtoni vahendatud relvarahu lõppu piirkonnas. 

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatel evakueeris sõidukikonvoi varustust Sarrini sõjaväebaasist. 

AFP korrespondent nägi rohkem kui 70 USA sõjatehnikat vedavat soomusmasinat möödumas helikopterite eskordi saatel Tal Tamri linnast. 

Mõnel maanteel itta suundunud soomukil lehvis USA lipp, ütles ta. 

Sõidukikolonn paistis liikuva Hasakeh' linna poole, teatas Suurbritannias baseeruv vabaühendus. 

Sarrin on suurim USA sõjaväebaas Süüria põhjaosas, ütles vaatluskeskuse direktor Rami Abdel Rahman. 

Tema sõnul asub baas Süüria-Türgi piiri Süüria poolel piirkonda kavandatud turvatsooni serval. 

Pühapäevane lahkumisoperatsioon on Põhja-Süürias asuvate USA vägede jaoks nädala jooksul juba neljas ja selle lõpuleviimisel ei jää Süüria Aleppo ja Raqqa provintsidesse ühtegi Ühendriikide sõdurit, ütles Abdel Rahman. 

USA ministrid on Põhja-Süüria relvarahu osas lootusrikkad

USA kaitse- ja välisminister väljendasid pühapäeval optimismi relvarahu püsimise suhtes Põhja-Süürias, hoolimata hajusatest kokkupõrgetest kurdi ja Türgi vägede vahel. 

USA president Donald Trump tsiteeris Twitteri-säutsus kaitseminister Mark Esperi sõnu, mille järgi on relvarahu väga kenasti püsimas. 

Tema hinnangut toetas telekanali ABC saates ka Ühendriikide välisminister Mike Pompeo. 

"Me oleme optimistlikud," ütles Pompeo. "Sõjategevust esineb küllaltki vähe: hajus käsirelvatuli, paar miinipildujamiini." 

Kurdid kinnitasid oma võitlejate lahkumist Süüria piirilinnast

Kõik kurdi võitlejad on lahkunud Türgi ja USA vahel sõlmitud relvarahuleppe alusel piiramisrõngas Süüria piirilinnast Ras al-Ainist, kinnitas kurdide juhitud rühmitus pühapäeval vaatlejate teadet. 

Kurdide juhitud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) pressiesindaja Kino Gabriel kirjutas pühapäeva õhtul Twitteris, et rühmitusel ei ole enam võitlejaid Ras al-Ainis. 

Türgi kaitseministeerium oli enne seda kinnitanud kurdi vägede lahkumist Ras al-Ainist. 

"Umbes 55 sõidukist koosnev konvoi sisenes Ras al-Aini ja 86 veoki pikkune konvoi lahkus Tal Tamri suunas," teatas Türgi kaitseministeerium avalduses, edastades ka fotosid kurdi vägede evakueerimisest. 

Türgi kaitseametkonna teatel ei ole mingeid takistusi kurdi vägede lahkumisele ja Ankara kooskõlastab nende lahkumist ja evakueerimist piirkonnast USA kolleegidega.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatas pärast Türgi kaitseministeeriumi teadaannet, et kõik kurdi võitlejad on Ras al-Ainist lahkunud. 

SDF-i komandör Mazloum Abdi ütles laupäeval, et kurdi väed taanduvad 120-kilomeetriselt maaribalt Süüria-Türgi piirialal niipea, kui neil lubatakse piiramisrõngas Ras al-Ainist lahkuda. 

AFP reporter ja vaatlejad teatasid pühapäeva pärastlõunal, et Ras al-Ainist lahkus pühapäeval sõidukikolonn haavatute ja kurdi võitlejatega. 

AFP reporter nägi vähemalt 50 sõidukit, teiste seas kiirabiautosid lahkumas linna haiglast ja varsti pärast nende lahkumist leeke tõusmas meditsiinirajatisest. 

Pikapveokitel lahkusid linnast kümned SDF-i võitlejad, läbides Ankaraga liidus olevate süüria mässuliste mehitatud kontrollpunkte, ütles ajakirjanik. 

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatas, et kiirabiautod sõidutasid haavatud tsiviilisikuid ja võitlejaid. 

Kurdi võitlejad suutsid Ras al-Ainis 9. oktoobril alanud Türgi sissetungi järel vastupanu osutada kuni 17. oktoobril USA vahendusel sõlmitud relvarahuleppeni, mis andis kurdidele loodava turvatsooni aladelt lahkumiseks aega viis päeva. 

Turvatsoon luuakse Türgi-Süüria piiri Süüria poolele 32 kilomeetri sügavuses ja see hõlmab ka Ras al-Aini. 

Kurdi ametnikud ütlesid laupäeva õhtul, et laupäeval viidi läbi osaline evakueerimine linnast ja vägede taandumine piki rindejoont jätkub pühapäeval tingimusel, et esmalt lubatakse Ras al-Aini piiramisrõngast välja haavatud tsiviilisikud ja võitlejad. 

Mõlemad pooled on süüdistanud teineteist relvarahurikkumistes ja Türgi kaitseministeerium teatas pühapäeva hommikul ühe sõduri hukkumisest Tal Abyadi linna lähedal.

Toimetaja: Indrek Kuus, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: