Süüria-Türgi piirilinnas puhkesid relvarahu kiuste hajusad kokkupõrked

{{1571381460000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Süüria piirilinnas Ras al-Ainis puhkesid reedel vaherahuteadaandest hoolimata hajusad kokkupõrked Türgi ja kurdi vägede vahel, teatasid vaatlejad.

"Esineb hajusaid suurtükirünnakuid ja Ras al-Ainis on kuulda tulistamist," ütles vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus direktor Rami Abdul Rahman. 

Ras al-Aini vallutamine kurdi vägedelt on Türgi 9. oktoobril alanud sõjalise pealetungi üks peaeesmärke. 

Türgi väed ja nende Süüria liitlased on strateegiliselt tähtsa piirilinna täiesti sisse piiranud, kuid kurdid osutavad visa vastupanu.

Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) kurdi võitlejad kaotasid 9. oktoobril alanud Türgi armee ja õhujõudude jõulise pealetungi tõttu kiiresti pika lõigu piirist.

Ras al-Ainis suudeti aga organiseerida kaitse, mis hoidis Türgi sõdureid ja nende käsilasi peaaegu nädal aega kinni.

Türgi teatas neljapäeva õhtul pärast Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani kõnelusi USA asepresidendi Mike Pence'iga ning sellele järgnenud kahe riigi delegatsioonide läbirääkimisi, et peatab pealetungi viieks päevaks tingimusel, et kurdi väed lahkuvad loodavast turvatsoonist, mis ulatub 32 kilomeetri sügavusele Süüria territooriumile.

Kurdide esindaja süüdistab Türgit relvarahu rikkumises

Türgi rikub tsiviilelanikele suunatud õhu- ja suurtükirünnakutega äsja Kirde-Süürias kehtima hakanud relvarahu, ütles kurdi vägede pressiesindaja reedel.

"Sõjategevuse peatamise kokkuleppest hoolimata jätkuvad (piirilinnas Ras al-Ainis) õhu- ja suurtükirünnakud võitlejate positsioonidele, tsiviilasustusele ja haiglale," ütles pressiesindaja Mustefa Bali.

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmeil sai reede hommikul Ras al-Aini lähedal Türgi õhurünnakus surma viis tsiviilisikut ja linnas jätkub sõjategevus. 

Süüria kirdeosas hukkus Süüria-juhitavates rünnakutes 14 tsiviilisikut

Süüria kirdeosas hukkus reedel Türgi-juhitavates rünnakutes üle kümne tsiviilisiku ning president Recep Tayyip Erdogan ähvardas pealetungi hoogustada. 

Hoolimata eelmisel õhtul USA vahendusel lubatud vaherahust, sai Türgi ja selle Süüria mässulistest liitlaste õhu- ja suurtükirünnakutes surma 14 tsiviilelanikku, vahendas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus. 

Vaherahu eesmärk oli võimaldada viiepäevast pausi kurdi võitlejate evakueerimiseks piirilinnast Ras al-Ainist ja muudelt aladelt, mida Türgi soovib piiril Süüriaga oma kontrolli alla saada. 

Ankara Süüria liitlased aga jätkasid reedel lahinguid kurdi võitlejatega. 14 inimest hukkus Türgi õhurünnakutes ja Ankara-meelsete Süüria mässuliste suurtükitules Bab al-Kheiri küla lähedal, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus. 

Keskuse andmeil sai surma ka kaheksa Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) võitlejat. SDF-i kõneisiku Mustefa Bali sõnul rikub Türgi selgelt USA asepresidendi Mike Pence'i visiidi ajal saavutatud kokkuleppe tingimusi.

Amnesty süüdistab Türgit Süürias sõjakuritegude toimepanekus

Türgi väed ja nende Süüria liitlased on pannud sissetungil Kirde-Süüriasse toime sõjakuritegusid, ütles inimõigusorganisatsioon Amnesty International reedel.

Amnesty süüdistab Türgi vägesid tõsistes inimõigusrikkumistes, sõjakuritegudes, hukkamistes ja ebaseaduslikes rünnakutes 9. oktoobril käivitatud operatsiooni vältel.

Ankara ei ole süüdistusele vastanud, kuid on varem kinnitanud, et tsiviilohvreid püütakse vältida.

"Türgi sõjavägi ja Türgi toel võitlevate Süüria relvarühmituste koalitsioon on demonstreerinud häbiväärset hoolimatust tsiviilelude suhtes," ütles Amnesty.

Organisatsiooni süüdistuste aluseks on 17 inimese, nende hulgas meedikute, abi- ja päästetöötajate, ajakirjanike ja kodunt põgenema sunnitud inimest tunnistused ning videod.

"Kogutud informatsioon pakub tõendeid Türgi ja tema liitlastest Süüria relvarühmituste valimatutest rünnakutest elupiirkondadesse, seal hulgas ühele elumajale, pagaritöökojale ja koolile," teatas inimõigusorganisatsioon. 

Amnestyl on andmeid ka hukkamiste kohta. Türgi liitlane Süüria Rahvusarmee hukkas kurdi naispoliitiku Hevrin Khalafi ja tema ihukaitsja. Teada on veel vähemalt kahe kurdi võitleja hukkamine.

Erdogan: kui kurdid teisipäevaks ei tagane, jätkub pealetung

Türgi president Recep Tayyip Erdogan hoiatas, et Ankara alustab uuesti pealetungi kurdidele, kui nad teisipäevaks turvatsoonist ei taandu.

"Kui teisipäeva õhtuni lubadustest kinni peetakse, siis on turvatsooni küsimus lahendatud. Kui seda ei tehta, siis algab operatsioon kohe kui 120 tundi möödas on," ütles Erdogan pressikonverentsil.

Erdogani sõnul jäävad Türgi väed piirkonda, sest julgeolek nõuab seda. Ta lisas, et seni pole probleeme tekkinud.

Macron sai USA vägede lahkumisest teada Twitteris

Prantsuse president Emmanuel Macron sai enda sõnul USA vägede lahkumisest Kirde-Süüriast teada Twitteri vahendusel. 

"Ma sain aru, et oleme NATO liige ning et USA ja Türgi on samuti NATO-s," ütles Macron ajakirjanikele EL-i tippkohtumisel. 

"Nagu kõik teisedki, sain USA otsusest oma väed välja viia teada säutsus," ütles ta. 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: