Türgi teatel pole vajadust pealetungi Süürias taasalustada

{{1571795580000 | amCalendar}}
Türgi toetatud süüria võitlejad 22. oktoobril Süürias Kobani lähedal.
Türgi toetatud süüria võitlejad 22. oktoobril Süürias Kobani lähedal. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Türgi võimud teatasid kolmapäeval, et pole vajadust taasalustada pealetungi kurdivägedele Süüria põhjaosas.

Türgi kaitseministeeriumi kinnitusel informeerisid nad Ühendriike, et tingimused kurdivägede tagasitõmbumiseks turvatsoonist on täidetud.

"Praegusel hetkel pole vajadust uue operatsiooni läbiviimiseks," kirjutati Türgi kaitseministeeriumi teadaandes.

USA vahendatud vaherahu sai läbi ööl vastu kolmapäeva. "USA teatas 120-tunnise perioodi lõpus, et PKK/YPG taandumine piirkonnast on lõpule viidud," teatas Türgi kaitseministeerium viitega Süüria kurdi rahvakaitseüksustele (YPG), mida Ankara peab Türgis terrorirühmitusena keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks. 

USA välisminister Mike Pompeo kinnitas telefonivestluses Türgi ametivenna Mevlüt Cavusogluga samuti, et Ühendriikide sõjaväeametnikud teavitasid Türgi ametivendi kurdide taandumisest loodavast turvatsoonist, ütles Türgi diplomaatiline allikas. 

Türgi hõivas 9. oktoobrist 17. oktoobrini kestnud operatsiooni "Rahuallikas" käigus Süürias umbes 120-kilomeetri pikkuse ja 32 kilomeetri sügavuse piirilõigu.

Teisipäevane kokkulepe Venemaaga jätab Türgi kontrolli alla ala Tal Abyadi ja Ras al-Aini linnade vahel, andes Ankarale Süürias üliolulise sillapea. 

Ühendriigid ja Türgi saavutasid kokkuleppe, mille kohaselt USA tühistab hiljuti kehtestatud sanktsioonid Türgile, kui Ankara peab kinni Ühendriikide vahendusel saavutatud vaherahust. Kurdi võitlejad teatasid Ühendriikidele, et on omalt poolt täitnud vaherahu tingimused ja viinud kõik oma võitlejad välja Türgiga piirnevalt maaribalt.

"Me oleme võtnud kindlalt nõuks pöörata sanktsioonid tagasi, kui 120 tundi mööda saab," lausus anonüümsust palunud kõrge USA riigi ametnik, kuid ei nimetanud sanktsioonide tühistamise täpset ajakava. Samas hoiatas ta Türgit, et see peab järgima oma tõotust operatsioon lõpetada. 

Trump kehtestas 14. oktoobril sanktsioonid kolmele Türgi ministrile ja tõstis terase imporditolle Ankarale. Seejärel saatis ta sinna leppe üle läbi rääkima asepresident Mike Pence'i ja välisminister Mike Pompeo.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan tervitas teisipäeval kui ajaloolist Vene presidendi Vladimir Putiniga Süüria konflikti üle peetud kõnelustel saavutatud lepet. 

"Selle kokkuleppe kohaselt ei luba Türgi ja Venemaa mingisugust separatistlikku agendat Süüria aladel," ütles Erdogan ajakirjanikele Sotšis pärast mitu tundi kestnud läbirääkimisi.

Vene välisminister Sergei Lavrov aga märkis, et Venemaa ja Türgi hakkavad Süüria põhjaosas üheskoos patrullima ning et Venemaa ja Süüria lihtsustavad kurdi võitlejate lahkumist riigi põhjaosast. 

Türgi ähvardas turvatsooni jäävad kurdi võitlejad "neutraliseerida"

Türgi väed "neutraliseerivad" kõik Kirde-Süüriasse kavandatavale turvaalale jäävad kurdi võitlejad, hoiatas välisminister Mevlüt Cavuşoglu kolmapäeval.

"Kui seal on terroriste alles jäänud, me me likvideerime nad," ütles Cavusoglu televisioonis edastatud usutluses uudisteagentuurile Anadolu.

Türgi välisminister lisas, et Moskva kinnitusel ei lase Venemaa Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimil kurdi võitlejatega koostööd teha.

"Kas režiim võib PKK-ga koostööd teha? Ta võib, aga sel juhul teeme me, mida vaja," hoiatas Cavusoglu.

Cavusoglu sõnul on venelased Ankarale kinnitanud, et ei lase Süüria režiimil kurdi võitlejatega koostööd teha, sest ka Damaskus peab neid separatistlikuks terrorirühmituseks.

"Venemaa on otsusekindel, aga mis puutub režiimi, siis me ei saa neid täielikult usaldada," ütles Türgi välisminister.

Moskva on üks Süüria režiimi väheseid liitlasi, Ankara aga toetab mässulisi, kes võitlevad Assadi kukutamise nimel.

Kurdi väed Süürias on olnud juba ajalooliselt Ankara ja Damaskuse tüliküsimus. PKK juht Abdullah Öcalan, kes praegu on vangis, elas 1980. aastatel pikka aega paguluses peamiselt Damaskuses.

Cavusoglu sõnul on otsekõnelused Süüria režiimiga praegu välistatud.

"Meil ei ole praegu režiimiga otsekontakti. On luuretasandi kontaktid. See on loomulik, eriti terrorismivastases võitluses," seletas välisminister.

Ta lisas, et kokkulepe Venemaaga, mis näeb ette ühispatrulli pärast kurdide lahkumist, jätkub Süüria sõjale kestva poliitilise lahenduse leidmiseni. Piirialasid hakkavad tema sõnul haldama kohalikud, peamiselt araablased.

Türgi väed ei patrulli aga Qamishli linnas, ütles Cavusoglu, sest Venemaa kardab türklaste vastasseisu piirkonnas viibivate Süüria valitsusvägedega.

Vene sõjaväepolitsei alustas patrullimist Süüria-Türgi piiriregioonis

Vene sõjaväepolitsei alustas kolmapäeval patrullimist Süüria-Türgi piiril, lääne pool sellest piirkonnast, kus Türgi on läbi viimas operatsiooni Rahuallikas, ütles Vene sõjaväe esindaja Süürias kindralleitnant Igor Seritski.

"Vene sõjaväepolitsei üksused on patrullinud Süüria-Türgi piiril alates kella 12-st," ütles ta intervjuus Vene telekanalile Rossija-24.

Patrullimine on osa memorandumist, milles Vene ja Türgi president teisipäeval kokku leppisid, lisas Seritski.

"Me oleme kahe kilomeetri kaugusel Ayn al-Arabi (Kobani) linnast. Siin, selles baasis, hakkab Vene sõjaväepolitsei paiknema ja patrulle korraldama," sõnas kindral.

Kobani on Põhja-Süüria linn, mis asub Türgi vägede tegevuspiirkonnast läänes.

Kreml: USA hülgas ja reetis kurdid

Viimastel aastatel kurdide lähimaks liitlaseks olnud USA hülgas nad, ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

"USA oli viimastel aastatel kurdide lähim liitlane. Tulemusena USA hülgas kurdid, olemuselt reetis nad. Nüüd aga pakuvad nad kurdide piirile jätmist ja tahavad vaat et sundida neid türklastega sõdima," ütles Peskov kommentaariks USA Süüria eriesindaja James Jeffrey väljendatud kahtlusele, et kurdid kokkuleppes mainitud aladelt lahkuvad.

Peskovi sõnul on silmanähtav, et kui kurdi üksused tõmbuvad koos relvadega tagasi, tuleb taanduda ka Süüria piirivalvuritel ja Vene sõjaväepolitseil.

USA presidendi Donald Trumpi 6. oktoobri otsus Türgi vägede ja Süüria kurdide vahel puhvriks olnud USA sõdurid Süüria kirdeosast ära tuua tõi kaasa Türgi vägede pealetungi, mis nõudis vaatlejate hinnangul üle 500 inimelu ja sundis ümber asuma 300 000 inimest.

Kreml: Putin rääkis Assadile Erdoganiga peetud kohtumise tulemustest

Vene president Vladimir Putin pidas telefonivestluse Süüria presidendi Bashar al-Assadiga ja briifis teda Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoganiga saavutatud kokkulepete sisust, teatas Kreml teisipäeva õhtul.

"Vladimir Putin ja Süüria president Bashar al-Assad pidasid Vene poole algatusel telefonivestluse. Vene riigipea briifis oma Süüria ametivenda peamistest tulemustest kohtumisel Erdoganiga, mis kestis üle kuue tunni, ja rääkis kohtumise tulemuste alusel vastu võetud vastastikuse mõistmise memorandumi peamistest sätetest," ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov ajakirjanikele.

Tema sõnul ütles Putin, et kõrgeim prioriteet on Süüria territoriaalse terviklikkuse taastamine ja edasised jõupingutused poliitilisel rajal, muuhulgas põhiseaduskomisjoni töös.

Peskovi sõnul avaldas Assad nendele otsustele toetust. "President tänas Vladimir Putinit ja ütles, et toetab täielikult neid tulemusi, samuti Süüria piirivalvurite valmisolekut patrullida koos Vene sõjaväepolitseinikega piiril," ütles ta.

Trump kiitis Vene-Türgi kokkulepet Kirde-Süüria kohta

USA president Donald Trump kiitis kolmapäeval Venemaa ja Türgi vahel sõlmitud kokkulepet kurdi võitlejate lahkumiseks Süüria-Türgi piirialalt.

Trumpi on kritiseeritud USA sõdurite äraviimises Kirde-Süüriast, mille järel algatas Türgi sõjaoperatsiooni kurdide vastu, kes olid Ühendriikide liitlased võitluses äärmusrühmituse ISIS vastu.

"Suur õnnestumine Türgi/Süüria piiril. Turvatsoon on loodud! Relvarahu on pidanud ja lahingmissioonid lõppenud," ütles Trump Twitteris.

"Kurde oht ei ähvarda ja nad on meiega väga hästi koostööd teinud. Kinnivõetud ISIS-e (Islamiriigi) vangid vahi all."

Trump esineb pikema avaldusega Kirde-Süüria kohta hiljem kolmapäeval.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: