Türgi peatab lahingutegevuse Süürias

{{1571334720000 | amCalendar}}
Mike Pence.
Mike Pence. Autor/allikas: Hyosub Shin/Atlanta Journal-Constitution/AP/Scanpix

Türgi nõustus relvarahuga Süürias, et kurdi väed saaksid taganeda, ütles USA asepresident Mike Pence neljapäeval.

Kõik sõjalised operatsioonid peatakse 120 tunniks ehk viieks ööpäevaks ning USA aitab korraldada kurdide vägede väljaviimist alalt, mida Türgi on nimetanud turvatsooniks.

Pence andis sellisest otsusest teada neljapäeal, kui oli Ankaras kohtunud Türgi presidendi Tayyip Erdoganiga.

Pence pani sõjategevuse peatamise president Donald Trumpi nimele. "Ta tahtis relvarahu. Ta tahtis, et vägivald lõpeks," ütles Pence ajakirjanikele.

Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu ütles, et rünnak lõpetatakse täielikult, kui SDF on piiritsoonist lahkunud.

"Me peatame operatsiooni, mitte ei lõpeta seda," ütles ta. "Me lõpetame operatsiooni täielikult alles pärast seda, kui [kurdi jõud] on piirkonnast lahkunud," lisas minister.

Pence märkis, et USA tühistab Türgile kehtestatud majandussanktsioonid, kui sõjaline rünnak lõpeb. Seni uusi sanktsioone juurde ei kehtestata.

USA president teatas Twitteris, et tegu on suurepärase uudisega ning tänas Türgi president Erdogani. "Miljonid elud päästetakse!" lisas ta.

Trump lisas hiljem, et niisugust kokkulepet poleks suudetud saavutada kolm päeva tagasi. "Selle jaoks oli vaja natuke "karmi" armastust. Suurepärane kõigi jaoks. Olen kõigi üle uhke!" kirjutas ta.

Kurdid on nõus

Kurdide juhitud relvarühmitus Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) teatasid, et nõustuvad USA ja Türgi kokkulepitud ajutise vaherahuga Süüria põhjaosas.

"Me oleme valmis vaherahu järgima Ras al-Aini ja Tal Abyadi vahelisel alal," ütles SDF-i juht Mazlum Abdi kurdide telekanalile.

USA Süüria eriesindaja James Jeffrey möönis samas, et kurdi võitlejad ei ole kokkuleppega rahul ja Washington kasutab piitsa ja prääniku meetodit relvarahuleppe jõustamiseks.

"Pole mingit kahtlust, et YPG sooviks nendele aladele jääda," ütles Jeffrey USA välisministri Mike Pompeo lennukis teel Ankarast Iisraeli.

Kirde-Süüria kurdi võimud nõudsid varem päeval humanitaarkoridori, et evakueerida tsiviilelanikud Türgi vägede piiramisrõngasse sattunud Ras al-Ain linnast.

Süüria valitsus pole uudiseid esialgu kommenteerinud. USA andmetel on Süüria võime informeeritud.

Türgi võimude lubadusel on sissetung Süüriasse ajutine

Türgi võimud on lubanud Ühendriikidele, et nende niinimetatud turvatsooni loomine Süüria põhjaosas on ajutine ega vii inimeste massilisele ümberasumisele, teatas neljapäeval USA eriesindaja Süürias James Jeffrey.

"Türklased on meile korduvalt kinnitanud, et nad ei kavatse Süüriasse kauaks jääda. Seda kinnitas täna isiklikult ka president Recep Tayyip Erdogan," sõnas Jeffrey ajakirjanikele välisminister Mike Pompeo lennuki pardal reisil Türgist Iisraeli.

USA asepresident Mike Pence ja välisminister Mike Pompeo saabusid neljapäeval eraldi lennukitega Türki eesmärgiga veenda Ankarat Süüria põhjaosas relvarahu kehtestama.  

Türgi alustas möödunud kolmapäeval pealetungi Põhja-Süürias tegutsevatele kurdi üksustele ning plaanis luua seal piirist 30 kilomeetri pikkuse puhverala, kuhu tahab saata umbes miljon Türgis elavat Süüria päritolu põgenikku.

Türgi väed alustasid rünnakut peale seda, kui Trump käskis USA vägedel Türgi-Süüria piirilt taanduda.

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael

Allikas: ERR, AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: