Erdogan ähvardas kokkuleppe mittetäitmisel kurdi väed põrmustada

{{1571497800000 | amCalendar}}
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. Autor/allikas: Mustafa Kamaci/Presidential Press Office/Reuters/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ähvardas kurdi väed põrmustada, kui nad plaanitavast turvatsoonist aegsasti ei lahku.

Erdogan ütles telepöördumises Kayseri linnast, et kui kurdid teisipäeva õhtuks taandunud pole, jätkab Türgi sealt, kus pooleli jäi ja purustab terroristide pead.

Türgi lubas pärast kõnelusi USA asepresidendi Mike Pence'iga, et peatab pealetungi kurdi vägedele viieks päevaks ja lõpetab selle täielikult, kui kurdi väed loodavast turvatsoonist taanduvad.

Erdogan avaldas ka detaile oma kõneluste kohta ameeriklastega. Tema sõnul nõustus Ankara 120 tunni tähtaega pärast seda, kui lükati tagasi selle nõudmine taanduda ühe öö jooksul.

"Kui meie riigile antud lubadustest kinni ei peeta, ei jää me ootama ja me taasalustame operatsiooni kohe kui antud aeg kukub," ütles ta.

Erdogan ütles, et teavitas Türgi seisukohast reedeses telefonikõnes ka USA president Donald Trumpi.

Teisipäeval, vaherahu lõppemise paiku peaks Erdogan kohtuma Sotšis Vene presidendi Vladimir Putiniga.

Komandör: Türgi blokeerib kurdi võitlejate evakueerumist

Türgi saboteerib USA vahendatud relvarahu, takistades kurdi võitlejatel evakueeruda Kirde-Süüria piirilinnast, teatas laupäeval kurdi vägede komandör.

"Türklased takistavad lahkumist Ras al-Aini piirkonnast, takistades meie vägede, haavatute ja tsiviilisikute väljumist sealt," ütles usutluses Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) ülem Mazloum Abdi.

Komandör teatas ka, et kurdi väed alustasid taas sõjalist operatsiooni äärmusrühmituse ISIS vastu.

"Me taasalustasime operatsiooni ISIS-e rakukeste vastu Deir Ezzoris. Meie väed töötavad seal koos koalitsioonivägedega," ütles ta telefoniusutluses AFP-le.

Kolm päeva varem teatasid kurdid Türgi pealetungi tõttu ISIS-e vastase võitluse peatamisest.

Türgi eitab kurdi vägede taandumise blokeerimist Süürias

Türgi eitas laupäeval kurdi vägede teadet, et Ankara blokeerib nende taandumist kavandatud turvatsoonist Türgi-Süüria piiril.

"YPG levitab valeinformatsiooni, et saboteerida Türgi-USA kokkulepet," ütles kõrge ametnik AFP-le, viidates Süüria Kurdi Rahvakaitseüksustele (YPG), mida Ankara näeb alates 1984. aastast Türgi vastu võitleva Kurdistani Töölispartei (PKK) haruna. Ankara ja selle lääneliitlased on PKK terroriorganisatsiooniks kuulutanud.

"Valeuudiseid levitades esitavad YPG terroristid president (Donald) Trumpile väljakutse," lisas ta.

Türgi ametniku sõnul koordineerib Ankara oma tegevust Washingtoniga.

Türgi kutsus USA-d kasutama oma mõjujõudu Süüria kurdi üksuste üle

Türgi kutsus laupäeval USA-d kasutama oma mõjujõudu Süüria kurdi üksuste üle, et tagada nende lahkumine vastavalt Washingtoniga saavutatud kokkuleppele.

"Me peame kinni sellest kokkuleppest: nad (kurdi võitlejad) peaksid lahkuma viie päeva jooksul ja me oleme öelnud meie Ameerika kolleegidele, et nad kasutaksid oma mõjujõudu, oma sidemeid tagamaks, et nad (kurdid) lahkuvad ilma vahejuhtumiteta," ütles Türgi presidentuuri kõneisik Ibrahim Kalin AFP-le.

Türgi teatas Kirde-Süürias põgenenud 41 ISIS-e liikme tabamisest

Türgi siseminister teatas laupäeval Süüria vangilaagrist põgenenud 41 arvatava ISIS-e liikme tabamisest. 

Süleyman Soylu sõnul olid Türgi väed enne seda tabanud 195 arvatavat ISIS-e liiget. 

Türgi president Recep Tayyip Erdogan süüdistas kurdi võitlejaid Kirde-Süürias 750 ISIS-e liikme ja sugulase vabastamises Türgi sõjalise operatsiooni ajal. 

Türgi kodanikest kinnipeetud toimetati Türki, kus Erdogani sõnul mõistetakse nende üle kohut, vahendas uudisteagentuur IHA. 

Türgi riikliku ingliskeelse uudistekanali TRT World andmetel tabasid ISIS-e liikmed ja nende sugulased Türgi liitlastest Süüria mässulised.

Välismaalastest kinnipeetud, paljud neist eurooplased, toimetatakse Türgi kontrolli all olevasse tsooni Põhja-Aleppos, teatas riigimeedia.

Saksamaal avaldati meelt Türgi pealetungi vastu

Saksamaal Kölnis avaldasid tuhanded inimesed meelt Türgi pealetungi vastu Põhja-Süürias.

Politsei teatel osales kahel vasakpoolsete ühenduste korraldatud rongkäigul umbes 5000 inimest.

Osa meeleavaldajaid lehvitasid Süüria kurdide rahvakaitseüksuste (YPG) lippe. Teised kandsid plakateid loosungitega nagu: "Ei mingit lepet AKP režiimiga". AKP on Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani erakond.

Politsei oli tänavatel lisajõududega, sest kardeti vägivalla puhkemist.

Saksamaa on koduks nii suurele türgi kui ka kurdi kogukonnale ja pinged nende vahel on aeg-ajalt vägivaldseks kiskunud.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: