ERR Moskvas: Venemaa kasutab Türgi Süüria-operatsiooni enda huvides

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kohtus Sotšis Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Põhiliselt rääkisid presidendid Türgi sõjalisest operatsioonist Süürias.

Kahe presidendi kohtumine kestis üle kuue tunni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pressikonverents pidi algama pool neli, aga tegelikult kestsid läbirääkimised poole kaheksani.

Lõpuks teatasid kaks presidenti, et saavutasid kokkuleppe - Türgi peatab oma sõjategevuse ja Moskva tagab kurdide relvastatud salkade väljaviimise piiriäärsest tsoonist.

"Venemaa püüab kasutada Türgi operatsiooni oma huvides, nagu lisavõimalusena veenda kurde, et nad peavad alluma Damaskusele, loobuma partnerlusest USA-ga ja nõustuma, et neid nüüd juhitakse Damaskusest," kommenteeris Majanduse kõrgkooli Euroopa ja maailma uuringute keskuse asedirektor Dmitri Suslov.

Türgi omalt poolt nõustus, et kurdide relvajõududest puhastatud territooriumil hakkavad patrullima nii Türgi väed kui ka Venemaa sõjapolitsei. Samuti nõustus Moskva Türgi plaaniga viia Süüria põgenikud tagasi kodumaale.

"Sellel territooriumil hakkavad elama araablased, kes põgenesid Assadi režiimi eest. Selles ongi Erdogani plaan: eraldada Süüria kurdid Türgi territooriumist 30-kilomeetrilise alaga, kus elavad mitte-kurdid," nentis Suslov.

Osapooled leppisid ka kokku, et lähiajal hakkab tööle Süüria põhiseaduse assamblee, mille eesmärk on välja töötada uus poliitiline mudel Süüria jaoks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: